Bog: Fremtidens terminator er en algoritme

Krige og uroligheder bliver kun mere indviklede, når AI smides ind i ligningen. Flådeveteran og militærstrateg tager os med til den nære fremtid, hvor algoritmerne afgør stormagtsspillet.

Artikel top billede

Har man løs mave over udviklingen i Ukraine og Mellemøsten, får man det næppe bedre efter læsning af ”Algorithms of Armageddon: The Impact of Artificial Intelligence on Future Wars”.

Forfatterne George Galdorisi og Sam J. Tangredi beskriver en fremtid, hvor den militære udvikling bliver stadig mere AI-drevet. Ikke kun på slagmarken, men også bag skærmen og inde i systemerne.

Flådeveteran Galdorisi og forsvarsstrateg Tangredi er sikkerhedseksperter inden for blandt andet kunstig intelligens. De har også et høgeblik på den politiske arena. Her kan AI være med til at svinge den storpolitiske taktstok.

Hverken Rusland og Kina putter med, at de poster milliarder i udviklingen af AI til militære formål. Hvad det betyder for vestens og USA’s sikkerhed og militære formåen, er bogens grundlæggende ærinde.

Som om det ikke lyder skræmmende nok, er forfatterne bekymrede over, om politikerne overhovedet fatter dybden og rækkevidden af udviklingen. Her efterlyser Galdorisi og Tangredi en mere åben, offentlig debat om konsekvenserne af det AI-bårne våbenkapløb.

Algorithms of Armageddon gennemgår de mest presserende sikkerhedsspørgsmål og udpeger hullerne i den teknologiske dæmning. Hvem er skyldig, hvis en ubemandet drone bomber en skolegård?

I større skala kan et system fejle og pludselig udstede kommandoer til fare for ikke alene fjenden, men hele menneskeheden.

Tanken om Skynet er ikke mere så fantasifuldt et gys, som det blev fremstillet i James Camerons ”Terminator” (1984).

Denne gang får vi så bare ikke Arnold Schwarzenegger at slås med, men en løbsk algoritme.

Forfattere: George Galdorisi og Sam J. Tangredi / Titel: Algorithms of Armageddon: The Impact of Artificial Intelligence on Future Wars

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job