Bog: Fremtidens terminator er en algoritme

Krige og uroligheder bliver kun mere indviklede, når AI smides ind i ligningen. Flådeveteran og militærstrateg tager os med til den nære fremtid, hvor algoritmerne afgør stormagtsspillet.

Artikel top billede

Har man løs mave over udviklingen i Ukraine og Mellemøsten, får man det næppe bedre efter læsning af ”Algorithms of Armageddon: The Impact of Artificial Intelligence on Future Wars”.

Forfatterne George Galdorisi og Sam J. Tangredi beskriver en fremtid, hvor den militære udvikling bliver stadig mere AI-drevet. Ikke kun på slagmarken, men også bag skærmen og inde i systemerne.

Flådeveteran Galdorisi og forsvarsstrateg Tangredi er sikkerhedseksperter inden for blandt andet kunstig intelligens. De har også et høgeblik på den politiske arena. Her kan AI være med til at svinge den storpolitiske taktstok.

Hverken Rusland og Kina putter med, at de poster milliarder i udviklingen af AI til militære formål. Hvad det betyder for vestens og USA’s sikkerhed og militære formåen, er bogens grundlæggende ærinde.

Som om det ikke lyder skræmmende nok, er forfatterne bekymrede over, om politikerne overhovedet fatter dybden og rækkevidden af udviklingen. Her efterlyser Galdorisi og Tangredi en mere åben, offentlig debat om konsekvenserne af det AI-bårne våbenkapløb.

Algorithms of Armageddon gennemgår de mest presserende sikkerhedsspørgsmål og udpeger hullerne i den teknologiske dæmning. Hvem er skyldig, hvis en ubemandet drone bomber en skolegård?

I større skala kan et system fejle og pludselig udstede kommandoer til fare for ikke alene fjenden, men hele menneskeheden.

Tanken om Skynet er ikke mere så fantasifuldt et gys, som det blev fremstillet i James Camerons ”Terminator” (1984).

Denne gang får vi så bare ikke Arnold Schwarzenegger at slås med, men en løbsk algoritme.

Forfattere: George Galdorisi og Sam J. Tangredi / Titel: Algorithms of Armageddon: The Impact of Artificial Intelligence on Future Wars

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job