OffDig 2024-debat: Er AI løsningen på alle vores problemer?

OffDig 2024, Aarhus: Mere end 1.500 deltagere har tilmeldt sig konferencen, hvor der blandt andet vil blive diskuteret, hvilken rolle AI kommer til at få i fremtidens digitale Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • OffDig 2024 skudt i gang - få det første indtryk fra årets konference.
862
4:30 min
OffDig 2024, Musikhuset, Aarhus: Efter en kort afstikker sidste år, hvor OffDig blev afholdt i Odense, så var den store konference tilbage igen i vante omgivelser.

Man er nemlig rykket tilbage til Aarhus, hvor det er Musikhuset i midten af byen, der lægger rammer til konferencen i år.

De tusindvis af deltagere fra det offentlige Danmark blev taget imod i et fortelt, hvor de fik – som noget nyt – fik et armbånd, hvor der hang fire drink-billetter, som kan bruges til den efterfølgende fest, der finder sted i aften.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks