Tysk politi lukker stor kriminel platform og anholder bagmand

Det tyske politi har lukket en stor kriminel platform, der har havde 180.000 brugere og var frit tilgængelig på det åbne net.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Politiet i den tyske by Düsseldorf har anholdt seks personer i forbindelse med lukningen af en stor ulovlig online platform med mere end 180.000 brugere.

Det oplyser politiet Düsseldorf i på sine [url= https://duesseldorf.polizei.nrw]hjemmeside[/url], hvor af det også fremgår, at en af de anholdt er en 23-årig mand, som formodes at være en af platformens bagmænd

Platformen har navnet Crimemarket og den bliver af politiet beskrevet som den største tysksprogede kriminelle handelsplatform.

Ikke en del af det mørke net

Ifølge politiet blev platformen blandt andet brugt til handel med stoffer, våben og falske dokumenter, og den udmærkede sig desuden ved at være tilgængelige på det åbne net, hvilket vil sige, at du ikke var en del af det såkaldte mørke net, der kæver, at du bruger en særlig Tor-browser

Efterforskningen af platformen har stået på siden 2020 og i forbindelse med operationen blev der gennemført intet mindre end 102 ransagninger over hele Tyskland.

Ved ransagningerne blev der ifølge [url= https://www.tagesschau.de/inland/gesellschaft/crimemarket-104.html ]ARD Tagesschau[/url] også beslaglagt mobiltelefoner, it-udstyr, narkotika samt cirka 600.000 euro i kontanter og andre let-omsættelige værdigenstande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S