Apple vil gøre det lettere at skifte fra iPhone til Android

Pres fra EU betyder, at Apple nu forbereder en række nye løsninger, som skal gøre det lettere at flytte data fra en iPhone til en Android-telefon.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Det bliver i fremtiden lettere at skifte fra iPhone til Android.

Det fremgår af et nyt dokument, som Apple har offentliggjort om, hvordan selskabet vil sikre, at det lever op til kravene i EU’s nye Digital Markets Act.

Her oplyser Apple, at selskabet i efteråret 2025 vil lancere en ny og mere brugervenlig metode til at overføre data fra en iPhone til telefoner fra andre producenter, og dermed gøre det mindre besværligt at forlade Apples økosystem.

Apple oplyser derudover, at selskabet også vil lancere en funktion, der gør det lettere at overføre data som eksempelvis bogmærker fra selskabets egen Safari-browser til konkurrerende browsere.

Det fremgår dog ikke om de nye tilbud udelukkende vil blive gjort tilgængelig i EU, hvor Digital Markets Act gælder, eller om Apple vil tilbyde det til brugere i hele verden.

Allerede i dag tilbyder Google en iPhone-app, der hedder “Skift til Android”, som hjælper brugerne med at flytte kontakter, billeder og andre data over i Googles økosystem.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS