Apple vil gøre det lettere at skifte fra iPhone til Android

Pres fra EU betyder, at Apple nu forbereder en række nye løsninger, som skal gøre det lettere at flytte data fra en iPhone til en Android-telefon.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Det bliver i fremtiden lettere at skifte fra iPhone til Android.

Det fremgår af et nyt dokument, som Apple har offentliggjort om, hvordan selskabet vil sikre, at det lever op til kravene i EU’s nye Digital Markets Act.

Her oplyser Apple, at selskabet i efteråret 2025 vil lancere en ny og mere brugervenlig metode til at overføre data fra en iPhone til telefoner fra andre producenter, og dermed gøre det mindre besværligt at forlade Apples økosystem.

Apple oplyser derudover, at selskabet også vil lancere en funktion, der gør det lettere at overføre data som eksempelvis bogmærker fra selskabets egen Safari-browser til konkurrerende browsere.

Det fremgår dog ikke om de nye tilbud udelukkende vil blive gjort tilgængelig i EU, hvor Digital Markets Act gælder, eller om Apple vil tilbyde det til brugere i hele verden.

Allerede i dag tilbyder Google en iPhone-app, der hedder “Skift til Android”, som hjælper brugerne med at flytte kontakter, billeder og andre data over i Googles økosystem.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS