Apple vil gøre det lettere at skifte fra iPhone til Android

Pres fra EU betyder, at Apple nu forbereder en række nye løsninger, som skal gøre det lettere at flytte data fra en iPhone til en Android-telefon.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Det bliver i fremtiden lettere at skifte fra iPhone til Android.

Det fremgår af et nyt dokument, som Apple har offentliggjort om, hvordan selskabet vil sikre, at det lever op til kravene i EU’s nye Digital Markets Act.

Her oplyser Apple, at selskabet i efteråret 2025 vil lancere en ny og mere brugervenlig metode til at overføre data fra en iPhone til telefoner fra andre producenter, og dermed gøre det mindre besværligt at forlade Apples økosystem.

Apple oplyser derudover, at selskabet også vil lancere en funktion, der gør det lettere at overføre data som eksempelvis bogmærker fra selskabets egen Safari-browser til konkurrerende browsere.

Det fremgår dog ikke om de nye tilbud udelukkende vil blive gjort tilgængelig i EU, hvor Digital Markets Act gælder, eller om Apple vil tilbyde det til brugere i hele verden.

Allerede i dag tilbyder Google en iPhone-app, der hedder “Skift til Android”, som hjælper brugerne med at flytte kontakter, billeder og andre data over i Googles økosystem.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse