Apple vil gøre det lettere at skifte fra iPhone til Android

Pres fra EU betyder, at Apple nu forbereder en række nye løsninger, som skal gøre det lettere at flytte data fra en iPhone til en Android-telefon.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Det bliver i fremtiden lettere at skifte fra iPhone til Android.

Det fremgår af et nyt dokument, som Apple har offentliggjort om, hvordan selskabet vil sikre, at det lever op til kravene i EU’s nye Digital Markets Act.

Her oplyser Apple, at selskabet i efteråret 2025 vil lancere en ny og mere brugervenlig metode til at overføre data fra en iPhone til telefoner fra andre producenter, og dermed gøre det mindre besværligt at forlade Apples økosystem.

Apple oplyser derudover, at selskabet også vil lancere en funktion, der gør det lettere at overføre data som eksempelvis bogmærker fra selskabets egen Safari-browser til konkurrerende browsere.

Det fremgår dog ikke om de nye tilbud udelukkende vil blive gjort tilgængelig i EU, hvor Digital Markets Act gælder, eller om Apple vil tilbyde det til brugere i hele verden.

Allerede i dag tilbyder Google en iPhone-app, der hedder “Skift til Android”, som hjælper brugerne med at flytte kontakter, billeder og andre data over i Googles økosystem.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S