Frustrerede Google-ansatte må arbejde fra cafe: Wifi virker ikke i Googles vilde nye hovedkvarter

Medarbejdere i Googles futuriske og splinternye hovedkvarter i San Fransciso må gå på cafe for at få Wifi. For Wifi virker ikke i bygningen.

Artikel top billede

(Foto: Google/Iwan Baan)

Adgangen til Wifi er for medarbejdere i mange virksomheder i dag lige så vigtig og naturlig som adgangen til toiletter og rent vand.

Frustrationen er derfor til at tage at tage og føle på, når det trådløse internet ikke virker. Det forstyrrer, ødelægger flowet i arbejdsopgaverne, forhindrer opgaver i at blive løst.

Og sådan har det været i flere måneder i Googles prangende og innovative nye hovedkvarter i San Fransisco, som er tegnet af danske Bjarke Ingels.

Ifølge Reuters har der i flere måneder været problemer med Wifi-netværket i bygningen, som har været enten helt væk eller - i bedste fald - stærkt ustabil.

Googles nye bygning er bygget med samarbejde og fællesskab i centrum. Det betyder, at bygningen i sit design lægger op til, at medarbejderne flytter sig rundt efter teams og opgaver i de lækre lokaler.

Men det er der ikke så meget af for tiden, da medarbejderne - der i stor stil anvender bærbare computere - er nødt til at slå sig ned på de skrivebords-pladser, der er udstyret kablede internet-forbindelser.

Ifølge Reuters anvender en del medarbejdere deres mobiltelefoner som hotspot for deres bærbare computere for at komme på nettet.

Gå på cafe

Chefer i bygningen har desuden opfordret medarbejderne til at gå uden for eller bevæge sig over til en nærliggende cafe, hvor Wifi-signalet er godt, ligesom Google i de senere uger har udstyret en del medarbejdere med nye computere med stærkere Wifi-chip.

“Man skulle mene, at verdens førende internet-selskabet kunne finde ud af at løse det her,” siger en unavngiven medarbejder til Reuters.

Google erkender overfor Reuters, at der er problemer med det trådløse internet i bygningen.

Der er blevet foretaget ‘adskillige forbedringer for at adressere problemet,’ og Google sigter efter at have løst det i løbet af nogle uger. hedder det.

Google fortæller ikke, hvad problemet helt konkret skyldes.

Ifølge Reuters mener medarbejderne, at problemet skyldes bygningen svulmende og buede kæmpetag, som ‘sluger bredbånd som Bermuda-trekanten.’

Google udvikler blandt andet sin nye AI, Gemini, i bygningen.

Reuters har spurgt Gemini direkte, om Google i sit hovedkvarter har anvendeligt Wifi.

Her svarer Gemini ifølge mediet ‘forsigtigt optimistisk.’

“Det er højst sandsynligt, at Bay View-campusset har Wifi. Det vil være overraskende, hvis det ikke er tilfældet, da det er hovedkvarter for et førende tech-selskab,” svarer Googles egen AI.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S