Frustrerede Google-ansatte må arbejde fra cafe: Wifi virker ikke i Googles vilde nye hovedkvarter

Medarbejdere i Googles futuriske og splinternye hovedkvarter i San Fransciso må gå på cafe for at få Wifi. For Wifi virker ikke i bygningen.

Artikel top billede

(Foto: Google/Iwan Baan)

Adgangen til Wifi er for medarbejdere i mange virksomheder i dag lige så vigtig og naturlig som adgangen til toiletter og rent vand.

Frustrationen er derfor til at tage at tage og føle på, når det trådløse internet ikke virker. Det forstyrrer, ødelægger flowet i arbejdsopgaverne, forhindrer opgaver i at blive løst.

Og sådan har det været i flere måneder i Googles prangende og innovative nye hovedkvarter i San Fransisco, som er tegnet af danske Bjarke Ingels.

Ifølge Reuters har der i flere måneder været problemer med Wifi-netværket i bygningen, som har været enten helt væk eller - i bedste fald - stærkt ustabil.

Googles nye bygning er bygget med samarbejde og fællesskab i centrum. Det betyder, at bygningen i sit design lægger op til, at medarbejderne flytter sig rundt efter teams og opgaver i de lækre lokaler.

Men det er der ikke så meget af for tiden, da medarbejderne - der i stor stil anvender bærbare computere - er nødt til at slå sig ned på de skrivebords-pladser, der er udstyret kablede internet-forbindelser.

Ifølge Reuters anvender en del medarbejdere deres mobiltelefoner som hotspot for deres bærbare computere for at komme på nettet.

Gå på cafe

Chefer i bygningen har desuden opfordret medarbejderne til at gå uden for eller bevæge sig over til en nærliggende cafe, hvor Wifi-signalet er godt, ligesom Google i de senere uger har udstyret en del medarbejdere med nye computere med stærkere Wifi-chip.

“Man skulle mene, at verdens førende internet-selskabet kunne finde ud af at løse det her,” siger en unavngiven medarbejder til Reuters.

Google erkender overfor Reuters, at der er problemer med det trådløse internet i bygningen.

Der er blevet foretaget ‘adskillige forbedringer for at adressere problemet,’ og Google sigter efter at have løst det i løbet af nogle uger. hedder det.

Google fortæller ikke, hvad problemet helt konkret skyldes.

Ifølge Reuters mener medarbejderne, at problemet skyldes bygningen svulmende og buede kæmpetag, som ‘sluger bredbånd som Bermuda-trekanten.’

Google udvikler blandt andet sin nye AI, Gemini, i bygningen.

Reuters har spurgt Gemini direkte, om Google i sit hovedkvarter har anvendeligt Wifi.

Her svarer Gemini ifølge mediet ‘forsigtigt optimistisk.’

“Det er højst sandsynligt, at Bay View-campusset har Wifi. Det vil være overraskende, hvis det ikke er tilfældet, da det er hovedkvarter for et førende tech-selskab,” svarer Googles egen AI.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S