Frustrerede Google-ansatte må arbejde fra cafe: Wifi virker ikke i Googles vilde nye hovedkvarter

Medarbejdere i Googles futuriske og splinternye hovedkvarter i San Fransciso må gå på cafe for at få Wifi. For Wifi virker ikke i bygningen.

Artikel top billede

(Foto: Google/Iwan Baan)

Adgangen til Wifi er for medarbejdere i mange virksomheder i dag lige så vigtig og naturlig som adgangen til toiletter og rent vand.

Frustrationen er derfor til at tage at tage og føle på, når det trådløse internet ikke virker. Det forstyrrer, ødelægger flowet i arbejdsopgaverne, forhindrer opgaver i at blive løst.

Og sådan har det været i flere måneder i Googles prangende og innovative nye hovedkvarter i San Fransisco, som er tegnet af danske Bjarke Ingels.

Ifølge Reuters har der i flere måneder været problemer med Wifi-netværket i bygningen, som har været enten helt væk eller - i bedste fald - stærkt ustabil.

Googles nye bygning er bygget med samarbejde og fællesskab i centrum. Det betyder, at bygningen i sit design lægger op til, at medarbejderne flytter sig rundt efter teams og opgaver i de lækre lokaler.

Men det er der ikke så meget af for tiden, da medarbejderne - der i stor stil anvender bærbare computere - er nødt til at slå sig ned på de skrivebords-pladser, der er udstyret kablede internet-forbindelser.

Ifølge Reuters anvender en del medarbejdere deres mobiltelefoner som hotspot for deres bærbare computere for at komme på nettet.

Gå på cafe

Chefer i bygningen har desuden opfordret medarbejderne til at gå uden for eller bevæge sig over til en nærliggende cafe, hvor Wifi-signalet er godt, ligesom Google i de senere uger har udstyret en del medarbejdere med nye computere med stærkere Wifi-chip.

“Man skulle mene, at verdens førende internet-selskabet kunne finde ud af at løse det her,” siger en unavngiven medarbejder til Reuters.

Google erkender overfor Reuters, at der er problemer med det trådløse internet i bygningen.

Der er blevet foretaget ‘adskillige forbedringer for at adressere problemet,’ og Google sigter efter at have løst det i løbet af nogle uger. hedder det.

Google fortæller ikke, hvad problemet helt konkret skyldes.

Ifølge Reuters mener medarbejderne, at problemet skyldes bygningen svulmende og buede kæmpetag, som ‘sluger bredbånd som Bermuda-trekanten.’

Google udvikler blandt andet sin nye AI, Gemini, i bygningen.

Reuters har spurgt Gemini direkte, om Google i sit hovedkvarter har anvendeligt Wifi.

Her svarer Gemini ifølge mediet ‘forsigtigt optimistisk.’

“Det er højst sandsynligt, at Bay View-campusset har Wifi. Det vil være overraskende, hvis det ikke er tilfældet, da det er hovedkvarter for et førende tech-selskab,” svarer Googles egen AI.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank