Merete Søby klar til top-job i Schultz efter et års karriere-pause: "Det har været en kæmpe gave for mig og for familien"

Interview: Merete Søby trak sidste juni stikket for at være sammen med familien, men hun til sommer tiltræder som topchef for Schultz. "Det har været en kæmpe gave for mig og for familien," siger hun om det seneste år, hvor hun blandet har studeret metakognitiv psykologi på Folkeuniversitet.

Artikel top billede

(Foto: Mathias Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Merete Søbys pause fra erhvervslivet.
  • Det har hun lavet i mellemtiden.
  • Derfor sagde hun ja til Schultz.
963
5 min
"Det har været en kæmpe gave for mig og for familien," siger Merete Søby, kommende topchef i Schultz, om tiden siden juni i fjor, hvor hun sagde farvel til KMD, fordi hun ville bruge mere tid sammen med sin familie.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S