Oracle vil være det enkle cloud-bud til de it-professionelle: Seriøsitet skal adskille Oracle fra konkurrenterne

Oracle CloudWorld Tour, Londo: Det var et seriøst og fokuseret Oracle, som Computerworld mødte i London. Fremtiden for firmaet er seriøst cloud-fokus, dataintegritet og indbygget AI.

Artikel top billede

Doug Kehring, Oracles vicedirektør med ansvar for det strategiske skifte mod en mere cloud-orienteret virksomhed, på scenen i London (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Oracles tilgang til cloud og AI - og hvordan det kommer til at ramme dig.
570
3 min
Oracle CloudWorld Tour, London: ”Vi laver ikke spil, vi sælger ikke annoncer og vi skriver ikke stile for dine børn.”

Så klar var Doug Kehring, Oracles vicedirektør med ansvar for det strategiske skifte mod en mere cloud-orienteret virksomhed, da han indtog scenen på Oracles CloudWorld Tour i London.

Traditionelt er Oracle kendt for især to ting: Databaser og stifter Larry Ellisons ofte meget direkte vurdering af konkurrenterne.

Doug Kehring var noget mere diplomatisk, men også kun noget.

For mens Oracle ser muligheder med generativ AI, så er det fortsat Oracles position, at løsningerne vil komme til brugerne indbygget i de løsninger, som de allerede kender og bruger.

Der blev derfor fra scenen lavet lidt sjov med modeller med navne som Einstein (Salesforce), CoPilot (Microsoft og SAP) og Bard (Google) – og Kehring fremhævede i samme omgang at Oracles AI-løsning derfor hedder … Oracle AI.

Mere “keep it simple” kan det knapt nok blive.

Oracles tilgang stikker dog lidt dybere end navnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS