Oracle vil være det enkle cloud-bud til de it-professionelle: Seriøsitet skal adskille Oracle fra konkurrenterne

Oracle CloudWorld Tour, Londo: Det var et seriøst og fokuseret Oracle, som Computerworld mødte i London. Fremtiden for firmaet er seriøst cloud-fokus, dataintegritet og indbygget AI.

Artikel top billede

Doug Kehring, Oracles vicedirektør med ansvar for det strategiske skifte mod en mere cloud-orienteret virksomhed, på scenen i London (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Oracles tilgang til cloud og AI - og hvordan det kommer til at ramme dig.
570
3 min
Oracle CloudWorld Tour, London: ”Vi laver ikke spil, vi sælger ikke annoncer og vi skriver ikke stile for dine børn.”

Så klar var Doug Kehring, Oracles vicedirektør med ansvar for det strategiske skifte mod en mere cloud-orienteret virksomhed, da han indtog scenen på Oracles CloudWorld Tour i London.

Traditionelt er Oracle kendt for især to ting: Databaser og stifter Larry Ellisons ofte meget direkte vurdering af konkurrenterne.

Doug Kehring var noget mere diplomatisk, men også kun noget.

For mens Oracle ser muligheder med generativ AI, så er det fortsat Oracles position, at løsningerne vil komme til brugerne indbygget i de løsninger, som de allerede kender og bruger.

Der blev derfor fra scenen lavet lidt sjov med modeller med navne som Einstein (Salesforce), CoPilot (Microsoft og SAP) og Bard (Google) – og Kehring fremhævede i samme omgang at Oracles AI-løsning derfor hedder … Oracle AI.

Mere “keep it simple” kan det knapt nok blive.

Oracles tilgang stikker dog lidt dybere end navnet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S