Nets fyrer 77 medarbejdere: Skal tilpasse organisationen i tid med hård konkurrence

Nets fyrer 77 medarbejdere i stor fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Nets opsiger 77 medarbejdere i stor fyringsrunde, og det er færre end forventet.

Ifølge Finansforbundet har de 77 medarbejdere i de seneste dage fået at vide, at de mister deres job.

I en mail til forbundet skriver Nets, at fyringerne kommer, fordi Nets er nødt til at tilpasse og optimere organisationen i en tid, hvor der er hård konkurrence på betalingsmarkedet.

Processen blev indledt i januar, og de 77 fyrede medarbejdere er færre, end der oprindeligt blev lagt op til.

“Det skyldes naturlig afgang i perioden, intern mobilitet og vurderinger af opgaveplaceringer på tværs af koncernen,” lyder det fra selskabet.

Nets meddeler, at selskabet efter fyringerne omkring 1.100 medarbejdere i Danmark.

Til Finansforbundet meddeler Nets, at fyringerne ikke vil påvirke forretningen eller andet.

Nets har netop omorganiseret og indgik i november i fjor aftale om sælge hele sin eID-forretning, som blandt andet indkluderer MitID og Nemlogin, til det statsejede franske selskab IN Groupe.

Nets - der står bag Dankort - er blandt andet presset af ikke mindst Apple Pays fremgang i butikshandelen.

I dag bliver 25 procent af alle betalinger i fysiske butikker herhjemme gennemført via Apple Pay, og i dag er Danske Bank den eneste bank, der tilbyder Dankort-betalinger via Apple Pay, mens alle de andre banker udelukkende tilbyder Visa og Mastercard i Apple Pay.

Nets har tidligere vurderet, at Dankortet sparer danske butikker for op med en halv milliard kroner i betalingsgebyrer sammenlignet med de udenlandske kort.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS