Nets fyrer 77 medarbejdere: Skal tilpasse organisationen i tid med hård konkurrence

Nets fyrer 77 medarbejdere i stor fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Nets opsiger 77 medarbejdere i stor fyringsrunde, og det er færre end forventet.

Ifølge Finansforbundet har de 77 medarbejdere i de seneste dage fået at vide, at de mister deres job.

I en mail til forbundet skriver Nets, at fyringerne kommer, fordi Nets er nødt til at tilpasse og optimere organisationen i en tid, hvor der er hård konkurrence på betalingsmarkedet.

Processen blev indledt i januar, og de 77 fyrede medarbejdere er færre, end der oprindeligt blev lagt op til.

“Det skyldes naturlig afgang i perioden, intern mobilitet og vurderinger af opgaveplaceringer på tværs af koncernen,” lyder det fra selskabet.

Nets meddeler, at selskabet efter fyringerne omkring 1.100 medarbejdere i Danmark.

Til Finansforbundet meddeler Nets, at fyringerne ikke vil påvirke forretningen eller andet.

Nets har netop omorganiseret og indgik i november i fjor aftale om sælge hele sin eID-forretning, som blandt andet indkluderer MitID og Nemlogin, til det statsejede franske selskab IN Groupe.

Nets - der står bag Dankort - er blandt andet presset af ikke mindst Apple Pays fremgang i butikshandelen.

I dag bliver 25 procent af alle betalinger i fysiske butikker herhjemme gennemført via Apple Pay, og i dag er Danske Bank den eneste bank, der tilbyder Dankort-betalinger via Apple Pay, mens alle de andre banker udelukkende tilbyder Visa og Mastercard i Apple Pay.

Nets har tidligere vurderet, at Dankortet sparer danske butikker for op med en halv milliard kroner i betalingsgebyrer sammenlignet med de udenlandske kort.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job