Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Statens IT lukkede lynhurtigt alle Netcompany-konti efter det store datatyveri

Nyheden om datatyveriet mod Netcompany slap ud i offentligheden den 23. februar, og lynhurtigt gik Statens IT i aktion og lukkede konti. 

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan reagerede Statens IT og Erhvervsstyrelsen
  • Netcompany kendte til datatyveri lang tid før 23. februar
259
1:30 min
Statens IT gik hurtigt i aktion og lukkede samtlige Netcompany-konsulenters adgang til de offentlige systemer, da det den 23 februar blev kendt, at Netcompany havde været udsat for datatyveri.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter pludselig exit fra Fujitsu Danmark: Tidligere topchef Keld Zornig er klar med nyt job

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med sine løfter til Europa viser Microsoft vejen for de amerikanske tech-giganter - tilbage står stadig to store udfordringer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Amerikansk militær kan sætte sig på danske telefrekvenser: Danske mobilkunder kan miste adgang

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Betjentene Mathias og Nicklas spiller centrale roller i dansk it-politi: Her er historien om den store cyber-aktion Operation Endgame

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts nye europæiske løfter løser ikke alle problemer, men særligt et punkt vækker glæde, siger Henning Mortensen