Største datalæk nogensinde i Frankrig: Hackere har stjålet persondata på 43 millioner franskmænd

Hackere har fået adgang til data på 43 millioner franskmænd i den franske arbejdsformidling, France Travails, systemer.

Artikel top billede

Den franske arbejdsformidling France Travail er blevet hacket, og hackerne har haft adgang til følsomme persondata på omkring 43 millioner franskmænd.

Det gør datalækket til det største nogensinde i Frankrigs historie, når vi ser på antallet af ramte personer.

Ifølge France Travail har angrebet stået på fra 6. februar og til 5. marts.

France Travail meddeler, at hackerne har stjålet persondata på franskmænd, der har været registreret som jobsøgende i de seneste 20 år.

Organisationen har meldt det store datalæk til det franske datatilsyn, CNIL, som meddeler her, at op mod 43 millioner franskmænd formodes ramt.

Hackerne har fået adgang til navn, personnumre, fødselsdato, mail, postadresserr, telefonnumre samt det særlige ID-nummer, som France Travail anvender.

CNIL meddeler dog, at det ikke ser ud til, at passwords og bankoplysninger er berørt.

Det er anden gang i løbet af relativt kort tid, at France Travail rammes af stort hackerangreb.

Det skete nemlig også i august, hvor organisationen mistede data på omkring 10 millioner franskmænd.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S