Har fundet årsagen: Derfor gik McDonalds systemer helt i sort i mange lande

Globalt nedbrud satte fredag betalingssystemer ud af drift hos McDonald. Selskabet har nu fundet årsagen til det store nedbrud, der ramte mange lande.

Artikel top billede

(Foto: Visual Karsa/Unsplash)

Det var ikke et cybersikkerheds-problem, der forårsagede nedbrud hos fastfood-kæden McDonalds.

Sådan lyder det fra selskabets globale CISO, Brian Rice, i en opdatering på hjemmesiden.

"Problem var ikke direkte forårsaget af en cybersikkerhedshændelse. Det skyldtes nærmere en konfigurationsændring hos en tredjepartsudbyder."

Det fremgår ikke af opdateringen, hvem tredjepartsudbyderen er.

Krisen lurede ellers under overfladen, da McDonalds' franchiseforretninger i Australien, Hong Kong, Canada, Japan, USA, Tyskland, Østrig, Storbritannien og Danmark fik deres betalingsystemerne sat ud af drift, som betød, at sultne gæster måtte gå forgæves.

Sent lørdag kunne Brian Rice fortælle, at alle restauranter igen var opppe at køre, men analysearbejdet for, hvad der er sket er først begyndt.

"Lokale teknologi-teams vil fortsat levere støtte efter behov. I de kommende dage vil vi analysere problemet og presse på for at pådrage ansvar på tværs af vores teams samt hos tredjepartsleverandører."

McDonald's har mere end 41.800 fastfood-restauranter på verdensplan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S