McDonald's ramt af kæmpemæssigt it-nedbrud: Butikker lukket i hele verden

McDonald's har it-problemer verden over. Danmark er også ramt.

Artikel top billede

(Foto: Visual Karsa/Unsplash)

(Opdateret: Alle afdelinger er nu oppe at køre.)

Den globale restaurantkæde McDonald's er ramt af et globalt it-nedbrud, som fører til, at kunder ikke kan købe noget i restauranterne.

Problemerne rammer Australien, Hong Kong, Canada, Japan, USA, Tyskland, Østrig, Storbritannien.

Det meddeler selskabet på flere kanaler.

”Mange butikker i hele landet er midlertidigt lukket. Vi beklager ulejligheden for vores kunder,” skriver Mcdonald's Japan på X.

Problemet har ligeledes ramt Danmark.

TV2 skriver, at McDonalds på Jyllingevej i Rødovre har været lukket som følge af nedbruddet.

”Landsdækkende systemfejl. Vi kan beklageligvis ikke åbne klokken otte i dag,” stod der på et skilt i butikken.

McDonald's danske presseafdeling bekræfter over for TV2, at alle danske afdelinger er åbne.

Restauranten i Rødovre var kun midlertidigt lukket.

Det er endnu uvist, hvad problemerne skyldes, eller hvor stort omfanget konkret er, men selskabet har meddelt, at der arbejdes på at løse problemet.

"Vi er opmærksomme på et teknologiudfald, der i øjeblikket påvirker vores restauranter i hele landet og arbejder på at løse dette problem så hurtigt som muligt," meddeler McDonald's i Australien ifølge The Guardian og fortsætter:

"Vi beklager ulejligheden og takker kunderne for deres tålmodighed."

Der er meldinger om, at betalingsfunktionerne er ude af drift ved flere af virksomhedens afdelinger.

Det vides ikke, hvor mange danske afdelinger, der har været ramt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect