McDonald's ramt af kæmpemæssigt it-nedbrud: Butikker lukket i hele verden

McDonald's har it-problemer verden over. Danmark er også ramt.

Artikel top billede

(Foto: Visual Karsa/Unsplash)

(Opdateret: Alle afdelinger er nu oppe at køre.)

Den globale restaurantkæde McDonald's er ramt af et globalt it-nedbrud, som fører til, at kunder ikke kan købe noget i restauranterne.

Problemerne rammer Australien, Hong Kong, Canada, Japan, USA, Tyskland, Østrig, Storbritannien.

Det meddeler selskabet på flere kanaler.

”Mange butikker i hele landet er midlertidigt lukket. Vi beklager ulejligheden for vores kunder,” skriver Mcdonald's Japan på X.

Problemet har ligeledes ramt Danmark.

TV2 skriver, at McDonalds på Jyllingevej i Rødovre har været lukket som følge af nedbruddet.

”Landsdækkende systemfejl. Vi kan beklageligvis ikke åbne klokken otte i dag,” stod der på et skilt i butikken.

McDonald's danske presseafdeling bekræfter over for TV2, at alle danske afdelinger er åbne.

Restauranten i Rødovre var kun midlertidigt lukket.

Det er endnu uvist, hvad problemerne skyldes, eller hvor stort omfanget konkret er, men selskabet har meddelt, at der arbejdes på at løse problemet.

"Vi er opmærksomme på et teknologiudfald, der i øjeblikket påvirker vores restauranter i hele landet og arbejder på at løse dette problem så hurtigt som muligt," meddeler McDonald's i Australien ifølge The Guardian og fortsætter:

"Vi beklager ulejligheden og takker kunderne for deres tålmodighed."

Der er meldinger om, at betalingsfunktionerne er ude af drift ved flere af virksomhedens afdelinger.

Det vides ikke, hvor mange danske afdelinger, der har været ramt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job