McDonald's ramt af kæmpemæssigt it-nedbrud: Butikker lukket i hele verden

McDonald's har it-problemer verden over. Danmark er også ramt.

Artikel top billede

(Foto: Visual Karsa/Unsplash)

(Opdateret: Alle afdelinger er nu oppe at køre.)

Den globale restaurantkæde McDonald's er ramt af et globalt it-nedbrud, som fører til, at kunder ikke kan købe noget i restauranterne.

Problemerne rammer Australien, Hong Kong, Canada, Japan, USA, Tyskland, Østrig, Storbritannien.

Det meddeler selskabet på flere kanaler.

”Mange butikker i hele landet er midlertidigt lukket. Vi beklager ulejligheden for vores kunder,” skriver Mcdonald's Japan på X.

Problemet har ligeledes ramt Danmark.

TV2 skriver, at McDonalds på Jyllingevej i Rødovre har været lukket som følge af nedbruddet.

”Landsdækkende systemfejl. Vi kan beklageligvis ikke åbne klokken otte i dag,” stod der på et skilt i butikken.

McDonald's danske presseafdeling bekræfter over for TV2, at alle danske afdelinger er åbne.

Restauranten i Rødovre var kun midlertidigt lukket.

Det er endnu uvist, hvad problemerne skyldes, eller hvor stort omfanget konkret er, men selskabet har meddelt, at der arbejdes på at løse problemet.

"Vi er opmærksomme på et teknologiudfald, der i øjeblikket påvirker vores restauranter i hele landet og arbejder på at løse dette problem så hurtigt som muligt," meddeler McDonald's i Australien ifølge The Guardian og fortsætter:

"Vi beklager ulejligheden og takker kunderne for deres tålmodighed."

Der er meldinger om, at betalingsfunktionerne er ude af drift ved flere af virksomhedens afdelinger.

Det vides ikke, hvor mange danske afdelinger, der har været ramt.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S