McDonald's ramt af kæmpemæssigt it-nedbrud: Butikker lukket i hele verden

McDonald's har it-problemer verden over. Danmark er også ramt.

Artikel top billede

(Foto: Visual Karsa/Unsplash)

(Opdateret: Alle afdelinger er nu oppe at køre.)

Den globale restaurantkæde McDonald's er ramt af et globalt it-nedbrud, som fører til, at kunder ikke kan købe noget i restauranterne.

Problemerne rammer Australien, Hong Kong, Canada, Japan, USA, Tyskland, Østrig, Storbritannien.

Det meddeler selskabet på flere kanaler.

”Mange butikker i hele landet er midlertidigt lukket. Vi beklager ulejligheden for vores kunder,” skriver Mcdonald's Japan på X.

Problemet har ligeledes ramt Danmark.

TV2 skriver, at McDonalds på Jyllingevej i Rødovre har været lukket som følge af nedbruddet.

”Landsdækkende systemfejl. Vi kan beklageligvis ikke åbne klokken otte i dag,” stod der på et skilt i butikken.

McDonald's danske presseafdeling bekræfter over for TV2, at alle danske afdelinger er åbne.

Restauranten i Rødovre var kun midlertidigt lukket.

Det er endnu uvist, hvad problemerne skyldes, eller hvor stort omfanget konkret er, men selskabet har meddelt, at der arbejdes på at løse problemet.

"Vi er opmærksomme på et teknologiudfald, der i øjeblikket påvirker vores restauranter i hele landet og arbejder på at løse dette problem så hurtigt som muligt," meddeler McDonald's i Australien ifølge The Guardian og fortsætter:

"Vi beklager ulejligheden og takker kunderne for deres tålmodighed."

Der er meldinger om, at betalingsfunktionerne er ude af drift ved flere af virksomhedens afdelinger.

Det vides ikke, hvor mange danske afdelinger, der har været ramt.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S