Morgen-briefing: Peter Schleidt er ny formand for JN Data / Visma relancerer ERP-system i Danmark / Nyt selskab skal sætte fart i salget af økonomiprogrammer til landbruget

Morgen-briefing: Peter Schleidt er ny formand for JN Data / Visma relancerer ERP-system i Danmark / Nyt selskab skal sætte fart i salget af økonomiprogrammer til landbruget / Gang i konsolideringen i life science-it / Cisco har gennemført opkøbet af Splunk / YouTube afkræver brugerne oplysninger om brug af AI

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så nåede vi tirsdag, og Computerworlds fremskudte lyttepost mod syd summer af virkelyst og forårsfornemmelser, selv om det stadig er hundekoldt. Her de seneste efterretninger i klart sprog. Ved hakkebrættet: Niels Veileborg

Peter Schleidt er ny formand for JN Data

Den erfarne finans-it-topchef Peter Schleidt er pr. 1. marts ny formand for JN Data, fremgår det af CVR-registret.

Han og David Hellermann bytter simpelthen poster i selskabet, hvor Hellerman hidtil har været formand, mens Peter Schleidt har været næstformand

Peter Schleidt repræsenterer Jyske Bank i bestyrelsen, hvor Hellermann repræsenterer Nykredit. Jyske Bank og Nykredit stod bag etableringen af JN Data i 2002.

Peter Schleidt var i mange år først CTO så CIO i Danske Bank. Siden kom han til Jyske Bank, hvor han i dag er en del af koncernledelsen. Han havde dog en enkelt afstikker på fire år i TDC som COO inden da.

Visma relancerer ERP-system i Danmark

Den 23. maj lancerer Visma et nyt ERP-system på det danske marked. Navnet er Business NXT, og det henvender sig til mellemstore og store virksomheder.

Business NXT er næste generation af et af Vismas mest populære ERP-systemer, Visma Business. Visma har taget det bedste fra Visma Business og udviklet en ny udgave af systemet, som udnytter cloud-teknologi, AI og machine learning.

Visma ser en plads i markedet for ERP-løsninger, der henvender sig til det øvre SMV-marked og det nedre enterprise-marked, og som lægger sig lige under SAP, Oracle og så videre.

Nyt selskab skal sætte fart i salget af økonomiprogrammer til landbruget

16 rådgivningsvirksomheder har netop etableret et fælles selskab kaldet DLBR P/S, der blandt andet overtager landbrugets økonomiprogram InterCount fra Landbrug & Fødevarer.

Målet er at sætte fart på salget af det populære program, der netop har rundet 9.000 kunder. InterCount blev lanceret i starten af 2023.

De 16 rådgivningsvirksomheder fortsætter uændret sideløbende med ejerskabet af det nye selskab. Udover InterCount overtager DLBR P/S også de digitale økonomiløsninger Ø90, Dashboard, eOverblik og Business Rate fra Landbrug & Fødevarer.

Adm. direktør for DLBR P/S bliver Dorthe Laursen. Hun kommer fra en stilling som afdelingschef for skade og ansvar i SEGES Innovation. Driftsoperatør på de digitale løsninger bliver fortsat SEGES Innovation, som det er tilfældet i dag.

Gang i konsolideringen i life science-it

Danske Zatea,der siden 2011 har leveret automations og industrielle it-ydelse, bliver nu en del af den store fusion inden for serviceydelser til life science-industrien kaldet Init.

Init blev etableret i januar 2022 med fusionen af danske Picca og PD-Automation, og tæller herudover svensk-norske Acobia, svenske Martensson Consulting og Industriprojektbyrån Engineering AB, norske Nebb Engineering, og de danske virksomheder Logimatic, AN Group, Inuatek, 3Tech Automation, ProjectBinder, MBB Consult, Daniit, FH Software, AutomationLab.

Init har med Zateas indtræden i gruppen nu cirka 640 medarbejdere fordelt på lokationer i Danmark, Sverige, Norge, Irland, Nord-Makedonien, Serbien og Spanien.

Cisco har gennemført opkøbet af Splunk

Infrastrukturgiganten Cisci har gennemført opkøbet af Splunk, som er ekspert i at give virksomheder et overblik over deres samlede digitale fordaftryk. Splunks software bliver brugt til application management, sikkerhed og compliance samt business analytics og web analytics.

Cisco skriver, at selskabet efter opkøbet bliver en af de største softwarevirksomheder i verden.

Prisen for Splunk var 28 milliarder dollars kontant.

YouTube afkræver brugerne oplysninger om brug af AI

Hvis du har for vane at uploade indhold til YouTube, vil du fremover skulle oplyse, om indholdet er manipuleret - eventuelt ved brug af AI. Hvis du svarer ja til det, vil YouTube mærke indholdet, så publikum ikke er i tvivl. Det skriver Finans.

Indhold, der er tydeligt manipuleret, skal dog ikke mærkes. Der er heller ikke krav om mærkning, hvis man har brugt AI til at få ideer og skrive manus og til undertekster.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S