Ny lov om folkeskolen klar: Nu kommer teknologiforståelse på skoleskemaet

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget er blevet enige om en ny lov om folkeskolen, der blandt andet giver eleverne i folkeskolen mulighed for at tilvælge et nyt fag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Regeringen har sammen med et bredt flertal i Folketinget præsenteret en ny aftale om folkeskolen, der blandt andet tilfører teknologiforståelse som nyt fag på skoleskemaet.

Det er partierne i folkeskoleforligskredsen, Socialdemokratiet, Venstre, Moderaterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre og Dansk Folkeparti, der er blevet enige om de i alt 33 initiativer.

I den sammenhæng bliver der varigt prioriteret 740 millioner kroner årligt, der altså skal være med til at styrke folkeskolen.

Samtidig kommer der en stor engangsydelse i form af 540 millioner kroner, der skal gå til fysiske bøger, der skal agere modvægt til den meget udbredte skærmbaserede undervisning.

Det oplyser Børne- og Undervisningsministeriet.

I forbindelse med lanceringen af digitaliseringsstrategien kom det frem, at man afsætter i alt 160 millioner kroner til teknologiforståelse i folkeskolens undervisning i perioden 2024-2026.

I samme ombæring afsatte man 10 millioner kroner, der skulle hjælpe med at videreudvikle den nye faglighed i læreruddannelsen og give underviserne i de danske folkeskoler de rette kompetencer i faget.

Bliver et nyt valgfag

Teknologiforståelse ventes ifølge aftalen at blive indført som et nyt fag fra skoleåret 2027-2028.

Faget skal integreres i udvalgte eksisterende fag i 1. til 9. klasse og udbydes som et nyt femte toårigt praktisk/musisk valgfag i udskolingen i 7.-8. og 8.-9. klasse, hvilket vil betyde, at elever, der vælger faget som valgfag, vil blive undervist i faget i to moduler á 45 minutter hver uge.

Ifølge aftalen vil forligspartierne afvente anbefalinger ekspertgruppen, der er nedsat i regi af Fagfornyelsen, som udarbejder et konkret oplæg til, i hvilke fag og på hvilke klassetrin teknologiforståelse skal integreres.

Samtidig er man blevet enige om, at teknologiforståelse som valgfag i 7.-8. klasse afsluttes med en prøve, som det også er tilfældet for de øvrige praktiske/musiske valgfag.

Af aftaleteksten fremgår det, at formålet med det nye fag er et behov for, at elever i folkeskolen bliver undervist i, hvordan de forholder sig kritisk og konstruktivt til digitaliseringen, grundet de store og gennemgående forandringer, digitaliseringen af samfundet har medført.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS