Serie baseret på et af verdens bedste spil er lige på trapperne

Baseret på den helt nye trailer til serieudgaven af Fallout kan fans af den vildt succesfulde spilserie godt begynde at glæde sig til 11. april, hvor hele første sæson har premiere på Amazon Prime.

Artikel top billede

“Everyone wants to save the world. They just… Disagree on how.”

Det er ikke blot en velkendt sandhed, men også en replik i den kommende Amazon Prime-serie ”Fallout” baseret på den – med rette – vildt succesfulde spilserie af samme navn.

Kendere af seriens univers vil imidlertid også vide, at det er lidt sent at nære ambitioner om at skabe en lys, grøn og lykkelig verden, hvor alle lever i harmoni med hinanden.

Fallout foregår nemlig i en svært dyster fremtid, hvor spilleren og altså også tv-seriens hovedperson vågner efter 200 års bunkerdvale til et USA, der er totalsmadret efter en atomkrig.

Jorden er bogstaveligt talt giftig, og byernes ruiner hærges af kampe om magt og ressourcer mellem blandt andet mutanter, selvtægtsmilitser og cyborgs – kaldet synths – udviklet af det hemmelighedsfulde The Institute.

Samtidig er resterne af verden som vi kender den fastfrosset i et tidsbillede på de tidlige 1960’ere. Hvilket blot gør alt endnu mere surrealistisk.

De primære serieskabere er Lisa Joy og Jonathan Nolan, og baseret på den helt nye trailer vil Fallout være mindst lige så flot som makkerparrets Westworld.

Men Fallout tegner til at være præget af en del mere humor, ligesom den forhåbentlig også vil være udstyret med en mere forståelig og sammenhængende handling.

I hovedrollen som den nyligt opvågnede Lucy ses Ella Purnell, mens Aaron Moten spiller en rekrut i den svært militante fraktion Brotherhood of Steel.

Walton Goggins er en revolversvingende og dusørjagende ghoul med kosmetiske udfordringer og flere år på bagen end de fleste, mens Kyle MacLachlan optræder i en birolle som Lucys far.

Alle otte afsnit i første sæson af Fallout får premiere på Amazon Prime Video 11. april.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura