Samsung stempler ind i AI-ræset: Er klar med sin første AI-chip

Den sydkoreanske tech-kæmpe kreerer en dedikeret AI-chip til særligt udvalgte formål.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ud over at være en af klodens største elektronik-producenter, er den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung blandt de få virksomheder, der i stand til selv at fremstille micro-chips af den mest avancerede slags.

Denne ekspertise bliver nu rettet mod den boomende efterspørgsel efter AI-chips i form af en ny chip døbt ’Mach 1’.

Det oplyser selskabet ved 55. udgave af sin årlige investor-konference, skriver netmediet Toms Hardware.

Chippen vil offentliggøres i starten af 2025, lyder det.

Undviger Nvidia

Samsung stempler ind med en chip i et felt, chip-giganten Nvidia i dag sidder tungt på markedet. Samsung nye chip vil dog ikke konkurrere direkte med Nvidias mest avancerede AI-processorer såsom H100, B100 eller den nyligt offentliggjorte B200 superchip.

Med Mach 1 bliver der tale om en inference-accelerator møntet på application-specifik hardware, en såkaldt ’ASIC’ udstyret med LPDDR-hukommelse. Integrerede designs som FPGA og SoC er også i støbeskeen.

Chippens rolle bliver derfor rettere at afvikle AI-regneopgaver lokalt i edgen, fremfor at indgå i træningen af AI-modeller. Fokus er at optimere chippen mod strømeffektivitet og samtidig minimere pris og pladsbehov.

Ifølge selskabet giver det væsentlige fordele når det gælder behovet for båndbredde, som kan reduceres med op til 87 procent sammenlignet med eksisterende løsninger, såsom AWS’ Inferentia-chip.

Sideløbende med udviklingen af Mach 1 stifter Samsung en forskningsenhed i Silicon Valley, USA, med det sigte at forske i kunstig generel intelligens (AGI).

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job