Samsung stempler ind i AI-ræset: Er klar med sin første AI-chip

Den sydkoreanske tech-kæmpe kreerer en dedikeret AI-chip til særligt udvalgte formål.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ud over at være en af klodens største elektronik-producenter, er den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung blandt de få virksomheder, der i stand til selv at fremstille micro-chips af den mest avancerede slags.

Denne ekspertise bliver nu rettet mod den boomende efterspørgsel efter AI-chips i form af en ny chip døbt ’Mach 1’.

Det oplyser selskabet ved 55. udgave af sin årlige investor-konference, skriver netmediet Toms Hardware.

Chippen vil offentliggøres i starten af 2025, lyder det.

Undviger Nvidia

Samsung stempler ind med en chip i et felt, chip-giganten Nvidia i dag sidder tungt på markedet. Samsung nye chip vil dog ikke konkurrere direkte med Nvidias mest avancerede AI-processorer såsom H100, B100 eller den nyligt offentliggjorte B200 superchip.

Med Mach 1 bliver der tale om en inference-accelerator møntet på application-specifik hardware, en såkaldt ’ASIC’ udstyret med LPDDR-hukommelse. Integrerede designs som FPGA og SoC er også i støbeskeen.

Chippens rolle bliver derfor rettere at afvikle AI-regneopgaver lokalt i edgen, fremfor at indgå i træningen af AI-modeller. Fokus er at optimere chippen mod strømeffektivitet og samtidig minimere pris og pladsbehov.

Ifølge selskabet giver det væsentlige fordele når det gælder behovet for båndbredde, som kan reduceres med op til 87 procent sammenlignet med eksisterende løsninger, såsom AWS’ Inferentia-chip.

Sideløbende med udviklingen af Mach 1 stifter Samsung en forskningsenhed i Silicon Valley, USA, med det sigte at forske i kunstig generel intelligens (AGI).

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S