Samsung stempler ind i AI-ræset: Er klar med sin første AI-chip

Den sydkoreanske tech-kæmpe kreerer en dedikeret AI-chip til særligt udvalgte formål.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ud over at være en af klodens største elektronik-producenter, er den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung blandt de få virksomheder, der i stand til selv at fremstille micro-chips af den mest avancerede slags.

Denne ekspertise bliver nu rettet mod den boomende efterspørgsel efter AI-chips i form af en ny chip døbt ’Mach 1’.

Det oplyser selskabet ved 55. udgave af sin årlige investor-konference, skriver netmediet Toms Hardware.

Chippen vil offentliggøres i starten af 2025, lyder det.

Undviger Nvidia

Samsung stempler ind med en chip i et felt, chip-giganten Nvidia i dag sidder tungt på markedet. Samsung nye chip vil dog ikke konkurrere direkte med Nvidias mest avancerede AI-processorer såsom H100, B100 eller den nyligt offentliggjorte B200 superchip.

Med Mach 1 bliver der tale om en inference-accelerator møntet på application-specifik hardware, en såkaldt ’ASIC’ udstyret med LPDDR-hukommelse. Integrerede designs som FPGA og SoC er også i støbeskeen.

Chippens rolle bliver derfor rettere at afvikle AI-regneopgaver lokalt i edgen, fremfor at indgå i træningen af AI-modeller. Fokus er at optimere chippen mod strømeffektivitet og samtidig minimere pris og pladsbehov.

Ifølge selskabet giver det væsentlige fordele når det gælder behovet for båndbredde, som kan reduceres med op til 87 procent sammenlignet med eksisterende løsninger, såsom AWS’ Inferentia-chip.

Sideløbende med udviklingen af Mach 1 stifter Samsung en forskningsenhed i Silicon Valley, USA, med det sigte at forske i kunstig generel intelligens (AGI).

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect