Samsung stempler ind i AI-ræset: Er klar med sin første AI-chip

Den sydkoreanske tech-kæmpe kreerer en dedikeret AI-chip til særligt udvalgte formål.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ud over at være en af klodens største elektronik-producenter, er den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung blandt de få virksomheder, der i stand til selv at fremstille micro-chips af den mest avancerede slags.

Denne ekspertise bliver nu rettet mod den boomende efterspørgsel efter AI-chips i form af en ny chip døbt ’Mach 1’.

Det oplyser selskabet ved 55. udgave af sin årlige investor-konference, skriver netmediet Toms Hardware.

Chippen vil offentliggøres i starten af 2025, lyder det.

Undviger Nvidia

Samsung stempler ind med en chip i et felt, chip-giganten Nvidia i dag sidder tungt på markedet. Samsung nye chip vil dog ikke konkurrere direkte med Nvidias mest avancerede AI-processorer såsom H100, B100 eller den nyligt offentliggjorte B200 superchip.

Med Mach 1 bliver der tale om en inference-accelerator møntet på application-specifik hardware, en såkaldt ’ASIC’ udstyret med LPDDR-hukommelse. Integrerede designs som FPGA og SoC er også i støbeskeen.

Chippens rolle bliver derfor rettere at afvikle AI-regneopgaver lokalt i edgen, fremfor at indgå i træningen af AI-modeller. Fokus er at optimere chippen mod strømeffektivitet og samtidig minimere pris og pladsbehov.

Ifølge selskabet giver det væsentlige fordele når det gælder behovet for båndbredde, som kan reduceres med op til 87 procent sammenlignet med eksisterende løsninger, såsom AWS’ Inferentia-chip.

Sideløbende med udviklingen af Mach 1 stifter Samsung en forskningsenhed i Silicon Valley, USA, med det sigte at forske i kunstig generel intelligens (AGI).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S