Microsoft-topchef Satya Nadella: Vi kan sagtens klare os uden OpenAI

Microsoft vil kunne fortsætte AI-fremmarchen, selv hvis OpenAI ikke var der, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI er den bærende søjle i Microsofts strategi.

Det blev særligt understreget, da Microsoft i starten af sidste år kastede 10 milliarder dollar efter at købe 49 procent af OpenAI for derefter at implementere AI-selskabets teknologi på tværs af Microsoft protefølje.

Der har dog været gnister i forholdet mellem Microsoft og OpenAI.

Da Sam Altman sidste år blev afskediget som CEO for OpenAI i den måske mest omtalte fyring i 2023, for at blive genansat blot får dage senere, gik Satya Nadella ud og sagde, at han ikke vil overraskes på den måde igen.

”En ting, jeg vil være meget, meget klar omkring, er, at vi aldrig igen kommer i en situation, hvor vi bliver overrasket på denne måde, nogensinde,” sagde Satya Nadella i podcasten Pivot and On med Kara Swisher.

Han understregede, at Microsoft vil være meget resolut med, at partnere og kunder ikke bliver udsat for sådanne overraskelser.

Herefter fik Microsoft en observatørrolle i OpenAI’s bestyrelse. Den tjans fik Microsofts Dee Templeton, der har været hos techgiganten i omkring 25 år, og lige nu er hun VP for teknologi-, forskningspartnerskaber og operations.

Dertil annoncerede Microsoft i sidste uge, at selskabet havde åbnet sin egen afdeling med fokus på kunstig intelligens kaldet Microsoft AI med Deepmind-stifter Mustafa Suleyman som chef.

Et citat fra Satya Nadella fra tiden omkring Altmans fyring har nu igen set dagens lys i Windows Central. Og her gør Nadella det klart, at Microsoft godt kan klare sig i AI-kapløbet uden OpenAI.

”Vi var meget sikre på vores egne evner. Vi har alle IP-rettigheder og alle muligheder. Jeg mener, hvis OpenAI forsvandt i morgen, vil jeg ikke have, at nogen af ​​vores kunder skal være bekymrede over det, helt ærligt, fordi vi har alle rettigheder til at fortsætte innovationen, ikke kun til at betjene produkterne."

"Men vi kan selv gøre, hvad vi har gjord i partnerskab, og så har vi folkene, vi har computeren, vi har dataene, vi har alt,” lød det fra Nadella.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S