Microsoft-topchef Satya Nadella: Vi kan sagtens klare os uden OpenAI

Microsoft vil kunne fortsætte AI-fremmarchen, selv hvis OpenAI ikke var der, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI er den bærende søjle i Microsofts strategi.

Det blev særligt understreget, da Microsoft i starten af sidste år kastede 10 milliarder dollar efter at købe 49 procent af OpenAI for derefter at implementere AI-selskabets teknologi på tværs af Microsoft protefølje.

Der har dog været gnister i forholdet mellem Microsoft og OpenAI.

Da Sam Altman sidste år blev afskediget som CEO for OpenAI i den måske mest omtalte fyring i 2023, for at blive genansat blot får dage senere, gik Satya Nadella ud og sagde, at han ikke vil overraskes på den måde igen.

”En ting, jeg vil være meget, meget klar omkring, er, at vi aldrig igen kommer i en situation, hvor vi bliver overrasket på denne måde, nogensinde,” sagde Satya Nadella i podcasten Pivot and On med Kara Swisher.

Han understregede, at Microsoft vil være meget resolut med, at partnere og kunder ikke bliver udsat for sådanne overraskelser.

Herefter fik Microsoft en observatørrolle i OpenAI’s bestyrelse. Den tjans fik Microsofts Dee Templeton, der har været hos techgiganten i omkring 25 år, og lige nu er hun VP for teknologi-, forskningspartnerskaber og operations.

Dertil annoncerede Microsoft i sidste uge, at selskabet havde åbnet sin egen afdeling med fokus på kunstig intelligens kaldet Microsoft AI med Deepmind-stifter Mustafa Suleyman som chef.

Et citat fra Satya Nadella fra tiden omkring Altmans fyring har nu igen set dagens lys i Windows Central. Og her gør Nadella det klart, at Microsoft godt kan klare sig i AI-kapløbet uden OpenAI.

”Vi var meget sikre på vores egne evner. Vi har alle IP-rettigheder og alle muligheder. Jeg mener, hvis OpenAI forsvandt i morgen, vil jeg ikke have, at nogen af ​​vores kunder skal være bekymrede over det, helt ærligt, fordi vi har alle rettigheder til at fortsætte innovationen, ikke kun til at betjene produkterne."

"Men vi kan selv gøre, hvad vi har gjord i partnerskab, og så har vi folkene, vi har computeren, vi har dataene, vi har alt,” lød det fra Nadella.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S