Microsoft-topchef Satya Nadella: Vi kan sagtens klare os uden OpenAI

Microsoft vil kunne fortsætte AI-fremmarchen, selv hvis OpenAI ikke var der, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI er den bærende søjle i Microsofts strategi.

Det blev særligt understreget, da Microsoft i starten af sidste år kastede 10 milliarder dollar efter at købe 49 procent af OpenAI for derefter at implementere AI-selskabets teknologi på tværs af Microsoft protefølje.

Der har dog været gnister i forholdet mellem Microsoft og OpenAI.

Da Sam Altman sidste år blev afskediget som CEO for OpenAI i den måske mest omtalte fyring i 2023, for at blive genansat blot får dage senere, gik Satya Nadella ud og sagde, at han ikke vil overraskes på den måde igen.

”En ting, jeg vil være meget, meget klar omkring, er, at vi aldrig igen kommer i en situation, hvor vi bliver overrasket på denne måde, nogensinde,” sagde Satya Nadella i podcasten Pivot and On med Kara Swisher.

Han understregede, at Microsoft vil være meget resolut med, at partnere og kunder ikke bliver udsat for sådanne overraskelser.

Herefter fik Microsoft en observatørrolle i OpenAI’s bestyrelse. Den tjans fik Microsofts Dee Templeton, der har været hos techgiganten i omkring 25 år, og lige nu er hun VP for teknologi-, forskningspartnerskaber og operations.

Dertil annoncerede Microsoft i sidste uge, at selskabet havde åbnet sin egen afdeling med fokus på kunstig intelligens kaldet Microsoft AI med Deepmind-stifter Mustafa Suleyman som chef.

Et citat fra Satya Nadella fra tiden omkring Altmans fyring har nu igen set dagens lys i Windows Central. Og her gør Nadella det klart, at Microsoft godt kan klare sig i AI-kapløbet uden OpenAI.

”Vi var meget sikre på vores egne evner. Vi har alle IP-rettigheder og alle muligheder. Jeg mener, hvis OpenAI forsvandt i morgen, vil jeg ikke have, at nogen af ​​vores kunder skal være bekymrede over det, helt ærligt, fordi vi har alle rettigheder til at fortsætte innovationen, ikke kun til at betjene produkterne."

"Men vi kan selv gøre, hvad vi har gjord i partnerskab, og så har vi folkene, vi har computeren, vi har dataene, vi har alt,” lød det fra Nadella.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S