EU åbner sager mod Apple, Google og Facebook om overtrædelse af Digital Markets Act

Knap tre uger efter EU's nye omfattende lovpakke bliver tre storstilede sager nu ført.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

Knap tre uger efter at den omfattende EU regulering af digitale markeder, ’Digital Markets Act’ (DMA) trådte i kraft, har EU-Kommissionen nu de tre tech-tenorer Apple, Google og Meta i sigtekornet.

De tre amerikanske tech-giganter undersøges nu for, om deres ageren er i strid med lovgivningen, der skal sikre sund konkurrence inden for unionens digitale markeder, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Til grund for undersøgelsen er, at kommissionen vurderer, at de tre tech-giganter synes at bryde DMA-lovene på følgende vis:

  • Apples giver selskabets egen app-store samt sin egen ’Safari’ browser en uforholdsmæssig fordel.

  • Googles giver sin ’Play’ app-butik samt sin egen søgemaskine en uforholdsmæssig fordel.

  • Metas opkrævning for at undgå uforholdsmæssig datadeling på sociale platforme som Facebook og Instagram.
EU-lovpakken sigter efter at forhindre såkaldte ’gatekeepers’ fra at bruge deres ledende position på markedet til at udkonkurrere udfordrere indenfor digitale markeder såsom søgemaskiner, sociale netværk og app-platforme.

Viser det sig, at selskaberne har forbrudt sig mod DMA-lovene, kan de pålægges klækkelige bøder med bødesummer på op til 10 procent af den årlige globale omsætning.

EU’s leder af Industrikommissionen, Thierry Breton, regner med at undersøgelsen af de tre tech-giganter vil være over inden årets udgang, lyder det ved et pressemøde fra myndigheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen