EU åbner sager mod Apple, Google og Facebook om overtrædelse af Digital Markets Act

Knap tre uger efter EU's nye omfattende lovpakke bliver tre storstilede sager nu ført.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

Knap tre uger efter at den omfattende EU regulering af digitale markeder, ’Digital Markets Act’ (DMA) trådte i kraft, har EU-Kommissionen nu de tre tech-tenorer Apple, Google og Meta i sigtekornet.

De tre amerikanske tech-giganter undersøges nu for, om deres ageren er i strid med lovgivningen, der skal sikre sund konkurrence inden for unionens digitale markeder, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Til grund for undersøgelsen er, at kommissionen vurderer, at de tre tech-giganter synes at bryde DMA-lovene på følgende vis:

  • Apples giver selskabets egen app-store samt sin egen ’Safari’ browser en uforholdsmæssig fordel.

  • Googles giver sin ’Play’ app-butik samt sin egen søgemaskine en uforholdsmæssig fordel.

  • Metas opkrævning for at undgå uforholdsmæssig datadeling på sociale platforme som Facebook og Instagram.
EU-lovpakken sigter efter at forhindre såkaldte ’gatekeepers’ fra at bruge deres ledende position på markedet til at udkonkurrere udfordrere indenfor digitale markeder såsom søgemaskiner, sociale netværk og app-platforme.

Viser det sig, at selskaberne har forbrudt sig mod DMA-lovene, kan de pålægges klækkelige bøder med bødesummer på op til 10 procent af den årlige globale omsætning.

EU’s leder af Industrikommissionen, Thierry Breton, regner med at undersøgelsen af de tre tech-giganter vil være over inden årets udgang, lyder det ved et pressemøde fra myndigheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland