Microsoft opdaterer partnerprogrammet: Se de spritnye tilføjelser

Techgiganten har opgraderet det såkaldte solution partner-program med nye AI-spor.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Microsoft er kommet med nyt til sit Solution Partner-program.

Blandt andet bliver partnerne budt på følgende:

  • Microsoft Cloud Solution Provider-partnere kan nu sælge Copilot for Security.

  • Generel tilgængelighed af Solutions Partner med certificerede softwarebetegnelser.

  • Nye spor for Azure- og sikkerhedsløsningsudbydere, der arbejder med SMV’er.
Det skriver mediet CRN.

Det blev annonceret ved Microsofts årlige State of the Partner Ecosystem.

"Vi har set enorme fremskridt, efterhånden som partnere griber øjeblikket og gør løftet om kunstig intelligens til virkelighed over hele verden," sagde Nicole Dezen, chief partner officer og corporate vice president for Global Partner Solutions, i et blogindlæg og fortsætter:

"I dag har vi bevæget os fra at tale om AI til at anvende AI i stor skala på måder, som ingen kunne have forestillet sig for bare et par måneder siden."

Partnere kan nu få følgende AI-certificeringer:

  • Health-care AI.

  • Retail AI.

  • Financial services AI.

  • Manufacturing AI.

  • Sustainability AI.
Microsoft har desuden delt data, der viser udviklingen i partnermiljøet, skriver mediet.

Highlights fra disse data er:

  • 35.000 downloads af Microsoft AI Transformation Partner Playbook.

  • 13.250 downloads af den gratis Era of AI-marketingkampagne-i-en-boks, gå-til-marked-aktiv.

  • Mere end 13.000 partnere bygger løsninger med Microsoft Azure AI, der betjener mere end 53.000 kunder med generative AI-kapaciteter alene.

  • En stigning på næsten 250 procent i antallet af generative AI-relaterede partnere i de seneste otte måneder.

  • 58 procent vækst siden juli sidste år i partnerudpegninger til Azure Data og AI-løsninger.

  • 172 procent vækst i partnerspecialiseringer for Build and Modernize AI-apps med Azure- og AI- og Machine Learning-betegnelser.

  • Siden juli 2023 er mere end 350.000 partnerpersonale blevet dygtige i presales og tekniske dybdelærere til Microsoft AI, Copilot og Fabric.

  • Mere end 1.000 deltagere i Microsofts Copilot for Security-partnerfællesskab.

  • TD Synnex alene har engageret mere end 2.000 partnere i deres aktiveringsrejse for Copilot til Microsoft 365, og mere end 500 personer er certificeret i programmet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S