Politi: Netcompany-hacker krypterede sin pc foran os ved at fingere ildebefindende

Københavns Politi er fortsat ikke langt i sin efterforskning af den sigtede i Netcompany-sagen. Specialanklager Line Steffensen frygter, at den sigtede på fri fod vil slette sine spor samt advare andre. Derfor varetægtsfængsles han yderligere fire uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Status på den foreløbige efterforskning i Netcompany-sagen
  • Detaljer om den sigtedes samarbejde med Københavns Politi
467
2:30 min
Retten på Frederiksberg forlængede torsdag varetægtsfængslingen af den 34-årige sigtede i Netcompany-sagen med fire uger.

Han er sigtet for afpresning, tyveri og lækage af kildekoder fra Netcompany, der er statens foretrukne leverandør af it-systemer.

Det skete med begrundelsen, at efterforskningen endnu ikke har fået adgang til flere af den sigtedes 33 såkaldte ”databærende enheder," der blev konfiskeret under ransagningen den 26. februar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird