Politi: Netcompany-hacker krypterede sin pc foran os ved at fingere ildebefindende

Københavns Politi er fortsat ikke langt i sin efterforskning af den sigtede i Netcompany-sagen. Specialanklager Line Steffensen frygter, at den sigtede på fri fod vil slette sine spor samt advare andre. Derfor varetægtsfængsles han yderligere fire uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Status på den foreløbige efterforskning i Netcompany-sagen
  • Detaljer om den sigtedes samarbejde med Københavns Politi
467
2:30 min
Retten på Frederiksberg forlængede torsdag varetægtsfængslingen af den 34-årige sigtede i Netcompany-sagen med fire uger.

Han er sigtet for afpresning, tyveri og lækage af kildekoder fra Netcompany, der er statens foretrukne leverandør af it-systemer.

Det skete med begrundelsen, at efterforskningen endnu ikke har fået adgang til flere af den sigtedes 33 såkaldte ”databærende enheder," der blev konfiskeret under ransagningen den 26. februar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura