Politi: Netcompany-hacker krypterede sin pc foran os ved at fingere ildebefindende

Københavns Politi er fortsat ikke langt i sin efterforskning af den sigtede i Netcompany-sagen. Specialanklager Line Steffensen frygter, at den sigtede på fri fod vil slette sine spor samt advare andre. Derfor varetægtsfængsles han yderligere fire uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Status på den foreløbige efterforskning i Netcompany-sagen
  • Detaljer om den sigtedes samarbejde med Københavns Politi
467
2:30 min
Retten på Frederiksberg forlængede torsdag varetægtsfængslingen af den 34-årige sigtede i Netcompany-sagen med fire uger.

Han er sigtet for afpresning, tyveri og lækage af kildekoder fra Netcompany, der er statens foretrukne leverandør af it-systemer.

Det skete med begrundelsen, at efterforskningen endnu ikke har fået adgang til flere af den sigtedes 33 såkaldte ”databærende enheder," der blev konfiskeret under ransagningen den 26. februar.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job