Efter Netcompanys milliard-drop på børsen: ”Markedet reagerer på uvidenhed og usikkerhed. Og det opstår ofte, når medierne kommer først”

”Vores prioritet er altid at beskytte vores kunder, medarbejdere og forretning og ikke at underholde mediernes læsere,” står der i en intern mail fra en Netcompany-partner. Men må et børsnoteret selskab holde på den slags oplysninger i flere uger?

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvor skulle Netcompanys aktionærer læse om hackerangreb i medierne?
  • Bør give anledning til refleksion: 'Ledelsen bliver målt på deres håndtering af sagen'
  • Tyder på, at Netcompany har handlet indenfor lovens rammer
1.146
5:45 min
Da historien om, at Netcompany var blevet ramt af et hackerangreb, ramte medierne fredag 23. februar, faldt aktien over syv procent, og selskabet fik skåret cirka en milliard kroner af sin markedsværdi.

Men hvorfor meldte Netcompany ikke selv noget ud om datatyveriet - som ifølge selskabet selv ikke har påvirket forretningen på nogen måder?

Selskabet har umiddelbart haft tid nok.

Som Computerworld i sidste uge kunne fortælle, så har Netcompany kendt til datatyveriet cirka en måned før, at medierne og offentligheden fik noget at vide om det.

Det stiller spørgsmålet: Kunne aktienedturen og de mange spekulationer om Netcompany-sagen være undgået, hvis selskabet ellers bare selv havde meldt noget ud?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job