Spion-sag: Facebook har i al hemmelighed opfanget og dekrypteret store mængder netværks-data

Med et hemmeligt projekt har Facebook opfanget og dekrypteret store mængder netværks-trafik mellem sine servere og Snapchat-appen for at ‘forstå brugernes handlemønstre.’ Nu venter retssag.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Med et hidtil hemmeligholdt projekt med navnet ‘Project Ghostbusters’ har Facebook opfanget og dekrypteret store mængder netværks-data om sine brugeres anvendelse af den konkurrerende Snapchat-app.

Projektet blev igangsat i 2016 med det formål at kaste lys over Facebook-brugernes handlemønstre og derved ‘hjælpe Facebook med at konkurrere med Snapchat.’

Sådan lyder det i dokumenter fra et nyt massesøgsmål, som en række brugere har lanceret mod Facebooks moderselskab, Meta, i Californien.

TechChrunch skriver, at dokumenterne afslører, hvordan Facebook dengang arbejdede for at sikre sig konkurrencefordele i forhold til først Snapchat og senere Amazon og YouTube ved at dykke dybt ned i netværks-trafikken mellem selskabets egne servere og de konkurrerende løsninger.

At projektet i første omgang var målrettet Snapchat understreges af navnet ‘Ghostbusters,’ der er en tydelig reference til Snapchats logo, der er et lille lagen-spøgelse på gul baggrund.

Manglede data

Projektet var ifølge søgsmålet en del af Facebooks såkaldte IAPP-program, In-App Action Panel, som anvendte teknologi til at ‘opsnappe og dekryptere’ krypteret app-trafik til konkurrerende platforme.

Rets-dokumenterne viser, at topchef Mark Zuckerberg i en mail 9. juni 2016 skrev til en medarbejder, at Facebook ikke vidste meget om Snapchat, fordi selskabet ikke havde nogen data, da ‘deres trafik er krypteret.’

“Da [Snapchat, red] vokser hurtigt, er det vigtigt at finde en ny måde til at få troværdig data om dem. Måske skal vi udvikle software. I bør finde en måde at gøre dette på,” lyder det i mailen fra Mark Zuckerberg.

Facebook havde imidlertid allerede løsningen klar, nemlig Onavo, som selskabet købte i 2013.

Facebook lukkede iøvrigt Onavo helt ned i 2019 efter, at det kom frem, at selskabet i al hemmelighed havde betalt teenagere for at anvende Onavo for at få adgang til deres web-trafik.

Et snuse-kit

TechCrunch skriver, at Onavo-teamet i 2016 udviklede et kit, som kunne installeres på iOS og Android og som herfra kunne opsnappe trafik til udvalgte subdomæner.

Det gav ‘adgang til at læse det, der ellers ville være krypteret trafik, så vi kan måle in-app brug med en man-in-the-middel tilgang,” lyder det i en mail fra juli 2016.

Facebook udvidede siden brugen af disse kits til også at omfatte YouTube og Amazon.

Ifølge TechCrunch viser retsdokumenterne dog også, at der i Facebook ikke var enighed om, at tilgangen var i orden.

Blandt andet var den daværende direktør for udvikling af infrastruktur, Jay Parikh, bekymret. Det samme var sikkerheds-chefen Pedro Canahuati.

TechCrunch skriver, at hverken Google, Meta eller Snap er vendt tilbage på mediets anmodning om kommentarer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S