Facebooks bandlyste ’Projekt Atlas’ møder kritik: Selskabet har betalt mindreårige for at lade sig udspionere

Facebook har betalt sig til virtuelt ubegrænset adgang til teenageres smartphones igennem app’en ’Facebook Research’. Det har fået følger for det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Tidligere denne uge kunne netmediet Techcrunch dokumentere, hvordan Facebook aflønnede visse brugere i sin bestræbelser på at få indsigt i deres digitale vaner.

Mod en månedlig betaling på 20 amerikanske dollar, omkring 130 kroner, blev brugere på mellem 13 og 35 år opfordret til at installere VPN-programmet ’Facebook Research’ som derefter tillod Facebook at få en ’nærmest ubegrænset’ adgang til aktiviteterne på mobilen.

Projektet eksisterende internt under navnet ’Project Atlas’.
Blandt de indhentede oplysninger indsamlede Facebook blandt andet følgende:

- Al indhold i brugernes private beskeder, inklusive fotos og videooptagelser.

- Alle e-mail korrespondance.

- Den fulde internet-historik.

- Overblik over hvilke apps, der er installeret og hvornår disse blev anvendt.

- Lokationshistorik.

- Overblik over dataforbrug.

- Opfordrer brugere brugere til at tage screenshots af deres indkøbshistorik hos e-handelsgiganten Amazon.

Programmet udloddede samtidig bonusser til de brugere, som kunne overtale andre til at indrulle sig i projektet.

Den omsiggribende dataindsamling betyder, at Facebook har haft adgang til deltagernes modtagne beskeder, billeder og videoklip - uden at en eventuel afsender er bekendt med modtagerens deltagelse i programmet.

Facebook bedyrer her, at beskeders indhold ikke er Facebooks fokus i dataindsamlingen.

”App’en er designet til at indhente data der hjælper os med at forstå hvordan brugerne benytter apps, ikke indholdet af de beskeder de sender eller modtager,” lyder det fra en Facebook-talsperson til britiske BBC.

Se også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Mindreårige uden opsyn

Efter afsløringen trak Facebook hurtig stikket til programmet, mens Apples formente adgang til programmet efter det vurderede at det brød med selskabets retningslinjer.

Facebook bedyrerede samtidigt, at mindreårige ikke kunne deltage i programmet uden en tilladelse fra deres forældre.

Britiske BBC sår dog tvivl ved, hvorvidt Facebook har udvist tilstrækkelige med opsyn, når det gælder mindreåriges data.

”Det mest bekymrende ved Facebook Atlas er den skødesløse tilgang der er udvist, i forhold til at indhente samtykke fra de mindreåriges forældre,” lyder kritikken fra Stephen Balkam direktør i den britisk-amerikanske forbruger- og sikkerheds-NGO ’Family Online Safety Institute’.

En reporter fra BBC kun bevise Facebooks manglende kontrol, ved at udgive sig for at være 14 år, og alligevel få adgang til programmet uden at skulle føre bevis for samtykke fra enten forældre eller værge.

En talsperson fra Facebook forklarer overseelsen ved, at rekrutteringen af nye deltagere er foregået igennem en tredjepart:

”Vi har kontaktet vores underleverandør, som forklarer, at der ifølge deres indledende undersøgelser er tale om en fejl, som siden sidst i 2018 har gjort det muligt for brugere under 18 år at tilmelde sig, selvom de bør være blevet blokeret,” lyder det, mens der understreges, at fejlen nu er rettet.

Det strider med Facebooks tidligere udtalelser til Techcrunch, hvor en talsperson udtalte:

”Mindre end fem procent af deltagerne i markedsundersøgelsen var teenagere. De har alle har underskrevet samtykke fra deres forældre”.

Følger hos Apple og Facebook

Facebooks Projekt Atlas er en afløser til selskabets tidligere satsning på dataindsamling igennem Onavo Protect-VPN’en – et program som selskabet opkøbte i 2014 for 120 millioner dollar.

Onavo blev sidenhen banlyst af Apple, for brud på selskabets retningslinjer på iOS-platformen.

I stedet blev ’Facebook Research’ indført, en lignende VPN-tjeneste som skal installeres uden om Apples App Store.

Her benyttede Facebook sig af Apples ’Enterprise Certificate’, en virksomhedsplatform som giver såkaldt ’root’-adgang til smartphonens hardware. Med root-tilladelsee kan Facebook få næsten fuld kontrol over en eventuel iOS-enhed.

I Apples betingelser er certifikatet forbeholdt brug internt i virksomheden til deres ansatte. Denne regel har Facebook omgået ved deres ’Research’ app.

Syv timer efter TechCrunchs afsløring lukkede Facebook deres Research app ned.

Læs også: Facebook skal til at sende kedelig besked til millioner af brugere: Vi beklager, men din konto er blevet misbrugt

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos