Google skal slette 'inkognito'-data efter søgsmål

Google indvilger i at slette "gammel teknisk data," som selskabet har opsamlet fra brugere, som ellers har troet, at de surfede inkognito.

Artikel top billede

(Foto: Greg Bulla/Unsplash)

Selvom du surfer 'inkognito,' så suger Google stadig masser af data om trafikken. Den data indvilger kæmpen nu i at slette. Det står klart efter, at Google har indgået et forlig.

Det skriver Reuters.

Poolen af data har de to stridende parter vurderet til at være op til 7,8 milliarder dollars værd. Forliget pålægger ikke Google at betale erstatning, det er nu op til de berørte individer selv at vurdere, hvorvidt de vil sagsøge giganten selv.

Søgsmålet tog sin begyndelse i 2020, hvor sagsøgerne argumenterede for, at Google Analytics støvsuger og opsamler data fra brugere, selvom de sætter 'inkognito' på.

En af sagsøgernes advokater, David Boies, kalder forliget for: "Et historisk skridt i at kræve ærlighed og ansvarlighed fra dominerende teknologivirksomheder."

Omvendt lyder det fra en Google-repræsentant Jose Castaneda:

"Vi sletter glædeligt gammel teknisk data, som aldrig blev associerede med et individ, og aldrig var brugt til at personalisere indhold."

Før forliget endegyldigt kan falde på plads, mangler dog stadig et stempel fra U.S. District Judge Yvonne Gonzalez Rogers.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS