Microsoft adskiller Teams og Office: Skal kunne købes separat

Efter pres fra konkurrenter og myndigheder vil Microsoft nu adskille Office-pakken og Teams på verdensplan. Hidtil har det kun været i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dimitri Karastelev/Unsplash)

Sidste år meddelte Microsoft, at selskabet ville begynde at sælge Office-pakker uden Teams, så brugere kunne vælge, om de ønskede at have kommunikationsplatformen med i pakken eller ej. Ændringer gjaldt dog kun i EU.

Nu vil Microsoft dog implementere ændringen globalt.

Det skriver Reuters.

"For at sikre klarhed for vores kunder, udvider vi de skridt, vi tog sidste år for at adskille teams fra M365 og O365 i Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde og Schweiz til kunder globalt."

"Dette adresserer også feedback fra Europa-Kommissionen ved at give multinationale virksomheder mere fleksibilitet når de ønsker at standardisere deres indkøb på tværs af geografiske områder," meddeler Microsoft ifølge mediet.

Til grund for ændringen er en klage til fra det Salesforce-ejede Slack til EU’s konkurrencemyndigheder.

Ifølge klagen, som blev sendt til EU-Kommissionen i 2020, er det skadeligt for konkurrencen for kommunikationsplatforme og videoopkaldstjenester, at Microsoft havde samlet Teams sammen med resten af Office-pakken.

Klagen førte til, at Microsoft 1. oktober 2023 adskilte Teams og Office i EØS-landene.

Det skete som en proaktiv ændring fra Microsofts side, før EU havde besluttet noget i sagen.

”Kunder skal kunne vælge en forretningspakke uden Teams til en pris, der er lavere end dem med Teams inkluderet,” lød det sidste år fra Nanna-Louise Linde, VP for european government affairs hos Microsoft.

Ændringen stoppede dog ikke EU. I slutningen af november 2023 kom det frem, at EU’s konkurrencemyndigheder nu ville kulegrave den nye ordning, og undersøge, hvordan tiltaget påvirkede markedet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job