Microsoft adskiller Teams og Office: Skal kunne købes separat

Efter pres fra konkurrenter og myndigheder vil Microsoft nu adskille Office-pakken og Teams på verdensplan. Hidtil har det kun været i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dimitri Karastelev/Unsplash)

Sidste år meddelte Microsoft, at selskabet ville begynde at sælge Office-pakker uden Teams, så brugere kunne vælge, om de ønskede at have kommunikationsplatformen med i pakken eller ej. Ændringer gjaldt dog kun i EU.

Nu vil Microsoft dog implementere ændringen globalt.

Det skriver Reuters.

"For at sikre klarhed for vores kunder, udvider vi de skridt, vi tog sidste år for at adskille teams fra M365 og O365 i Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde og Schweiz til kunder globalt."

"Dette adresserer også feedback fra Europa-Kommissionen ved at give multinationale virksomheder mere fleksibilitet når de ønsker at standardisere deres indkøb på tværs af geografiske områder," meddeler Microsoft ifølge mediet.

Til grund for ændringen er en klage til fra det Salesforce-ejede Slack til EU’s konkurrencemyndigheder.

Ifølge klagen, som blev sendt til EU-Kommissionen i 2020, er det skadeligt for konkurrencen for kommunikationsplatforme og videoopkaldstjenester, at Microsoft havde samlet Teams sammen med resten af Office-pakken.

Klagen førte til, at Microsoft 1. oktober 2023 adskilte Teams og Office i EØS-landene.

Det skete som en proaktiv ændring fra Microsofts side, før EU havde besluttet noget i sagen.

”Kunder skal kunne vælge en forretningspakke uden Teams til en pris, der er lavere end dem med Teams inkluderet,” lød det sidste år fra Nanna-Louise Linde, VP for european government affairs hos Microsoft.

Ændringen stoppede dog ikke EU. I slutningen af november 2023 kom det frem, at EU’s konkurrencemyndigheder nu ville kulegrave den nye ordning, og undersøge, hvordan tiltaget påvirkede markedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job