Microsoft adskiller Teams og Office: Skal kunne købes separat

Efter pres fra konkurrenter og myndigheder vil Microsoft nu adskille Office-pakken og Teams på verdensplan. Hidtil har det kun været i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dimitri Karastelev/Unsplash)

Sidste år meddelte Microsoft, at selskabet ville begynde at sælge Office-pakker uden Teams, så brugere kunne vælge, om de ønskede at have kommunikationsplatformen med i pakken eller ej. Ændringer gjaldt dog kun i EU.

Nu vil Microsoft dog implementere ændringen globalt.

Det skriver Reuters.

"For at sikre klarhed for vores kunder, udvider vi de skridt, vi tog sidste år for at adskille teams fra M365 og O365 i Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde og Schweiz til kunder globalt."

"Dette adresserer også feedback fra Europa-Kommissionen ved at give multinationale virksomheder mere fleksibilitet når de ønsker at standardisere deres indkøb på tværs af geografiske områder," meddeler Microsoft ifølge mediet.

Til grund for ændringen er en klage til fra det Salesforce-ejede Slack til EU’s konkurrencemyndigheder.

Ifølge klagen, som blev sendt til EU-Kommissionen i 2020, er det skadeligt for konkurrencen for kommunikationsplatforme og videoopkaldstjenester, at Microsoft havde samlet Teams sammen med resten af Office-pakken.

Klagen førte til, at Microsoft 1. oktober 2023 adskilte Teams og Office i EØS-landene.

Det skete som en proaktiv ændring fra Microsofts side, før EU havde besluttet noget i sagen.

”Kunder skal kunne vælge en forretningspakke uden Teams til en pris, der er lavere end dem med Teams inkluderet,” lød det sidste år fra Nanna-Louise Linde, VP for european government affairs hos Microsoft.

Ændringen stoppede dog ikke EU. I slutningen af november 2023 kom det frem, at EU’s konkurrencemyndigheder nu ville kulegrave den nye ordning, og undersøge, hvordan tiltaget påvirkede markedet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S