Tusindvis af statsansatte ramt af nedbrud – nu løfter Statens It sløret for årsagen

Det store it-nedbrud, der tirsdag ramte tusindvis af statslige ansatte, giver alvorlige ridser i lakken, erkender direktør i Statens It, Michael Ørnø.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Det var en software-fejl, der var skyld i det nedbrud, som ramte Statens It tirsdag.

Statens it oplyser i en skriftlig meddelelse, at software-fejlen ramte en central netværkskomponent i et af myndighedens datacentre, hvilket førte til forlængede logon-tider.

Helt konkret havde det ifølge Computerworlds oplysninger den konsekvens, at medarbejdere i flere ministeriernes havde store problemer med at få adgang til deres e-mail og andre it-systemer, som Statens It står for driften af.

Eksempelvis blev statens økonomisystem Navision Stat og Statens Budgetsystem ramt af ned bruddet.

Statens It står for it-driften i 21 ministerier og de underliggende styrelser, og i alt bliver systemer, der drives af Statens It, brugt af omkring 40.000 ansatte i staten.

Alvorlige ridser i lakken

Ifølge Statens It var der både udfald tirsdag i dagtimerne og tirsdag aften, men i løbet af aftenen var forbindelsen til netværket blev genetableret og der var igen normal drift.

“Statens It lever af at levere stabil it-drift, så det giver naturligvis nogle alvorlige ridser i lakken og har store konsekvenser for vores kunder, når problemer af den kaliber som tirsdagens netværksproblemer rammer os. Vi er nu i gang med at udbedre softwarefejlen i samarbejde med vores leverandør,” oplyser direktør i Statens It, Michael Ørnø, i et skriftligt citat fremsendt til Computerworld.

Allerede tirsdag oplyste pressechef i Statens It, Rasmus Onskrev Kremmer, overfor DR, at intet tydede på at der var tale om et cyberangreb.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S