Tusindvis af statsansatte ramt af nedbrud – nu løfter Statens It sløret for årsagen

Det store it-nedbrud, der tirsdag ramte tusindvis af statslige ansatte, giver alvorlige ridser i lakken, erkender direktør i Statens It, Michael Ørnø.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Det var en software-fejl, der var skyld i det nedbrud, som ramte Statens It tirsdag.

Statens it oplyser i en skriftlig meddelelse, at software-fejlen ramte en central netværkskomponent i et af myndighedens datacentre, hvilket førte til forlængede logon-tider.

Helt konkret havde det ifølge Computerworlds oplysninger den konsekvens, at medarbejdere i flere ministeriernes havde store problemer med at få adgang til deres e-mail og andre it-systemer, som Statens It står for driften af.

Eksempelvis blev statens økonomisystem Navision Stat og Statens Budgetsystem ramt af ned bruddet.

Statens It står for it-driften i 21 ministerier og de underliggende styrelser, og i alt bliver systemer, der drives af Statens It, brugt af omkring 40.000 ansatte i staten.

Alvorlige ridser i lakken

Ifølge Statens It var der både udfald tirsdag i dagtimerne og tirsdag aften, men i løbet af aftenen var forbindelsen til netværket blev genetableret og der var igen normal drift.

“Statens It lever af at levere stabil it-drift, så det giver naturligvis nogle alvorlige ridser i lakken og har store konsekvenser for vores kunder, når problemer af den kaliber som tirsdagens netværksproblemer rammer os. Vi er nu i gang med at udbedre softwarefejlen i samarbejde med vores leverandør,” oplyser direktør i Statens It, Michael Ørnø, i et skriftligt citat fremsendt til Computerworld.

Allerede tirsdag oplyste pressechef i Statens It, Rasmus Onskrev Kremmer, overfor DR, at intet tydede på at der var tale om et cyberangreb.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse