Tusindvis af statsansatte ramt af nedbrud – nu løfter Statens It sløret for årsagen

Det store it-nedbrud, der tirsdag ramte tusindvis af statslige ansatte, giver alvorlige ridser i lakken, erkender direktør i Statens It, Michael Ørnø.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Det var en software-fejl, der var skyld i det nedbrud, som ramte Statens It tirsdag.

Statens it oplyser i en skriftlig meddelelse, at software-fejlen ramte en central netværkskomponent i et af myndighedens datacentre, hvilket førte til forlængede logon-tider.

Helt konkret havde det ifølge Computerworlds oplysninger den konsekvens, at medarbejdere i flere ministeriernes havde store problemer med at få adgang til deres e-mail og andre it-systemer, som Statens It står for driften af.

Eksempelvis blev statens økonomisystem Navision Stat og Statens Budgetsystem ramt af ned bruddet.

Statens It står for it-driften i 21 ministerier og de underliggende styrelser, og i alt bliver systemer, der drives af Statens It, brugt af omkring 40.000 ansatte i staten.

Alvorlige ridser i lakken

Ifølge Statens It var der både udfald tirsdag i dagtimerne og tirsdag aften, men i løbet af aftenen var forbindelsen til netværket blev genetableret og der var igen normal drift.

“Statens It lever af at levere stabil it-drift, så det giver naturligvis nogle alvorlige ridser i lakken og har store konsekvenser for vores kunder, når problemer af den kaliber som tirsdagens netværksproblemer rammer os. Vi er nu i gang med at udbedre softwarefejlen i samarbejde med vores leverandør,” oplyser direktør i Statens It, Michael Ørnø, i et skriftligt citat fremsendt til Computerworld.

Allerede tirsdag oplyste pressechef i Statens It, Rasmus Onskrev Kremmer, overfor DR, at intet tydede på at der var tale om et cyberangreb.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network