Tusindvis af statsansatte ramt af nedbrud – nu løfter Statens It sløret for årsagen

Det store it-nedbrud, der tirsdag ramte tusindvis af statslige ansatte, giver alvorlige ridser i lakken, erkender direktør i Statens It, Michael Ørnø.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Det var en software-fejl, der var skyld i det nedbrud, som ramte Statens It tirsdag.

Statens it oplyser i en skriftlig meddelelse, at software-fejlen ramte en central netværkskomponent i et af myndighedens datacentre, hvilket førte til forlængede logon-tider.

Helt konkret havde det ifølge Computerworlds oplysninger den konsekvens, at medarbejdere i flere ministeriernes havde store problemer med at få adgang til deres e-mail og andre it-systemer, som Statens It står for driften af.

Eksempelvis blev statens økonomisystem Navision Stat og Statens Budgetsystem ramt af ned bruddet.

Statens It står for it-driften i 21 ministerier og de underliggende styrelser, og i alt bliver systemer, der drives af Statens It, brugt af omkring 40.000 ansatte i staten.

Alvorlige ridser i lakken

Ifølge Statens It var der både udfald tirsdag i dagtimerne og tirsdag aften, men i løbet af aftenen var forbindelsen til netværket blev genetableret og der var igen normal drift.

“Statens It lever af at levere stabil it-drift, så det giver naturligvis nogle alvorlige ridser i lakken og har store konsekvenser for vores kunder, når problemer af den kaliber som tirsdagens netværksproblemer rammer os. Vi er nu i gang med at udbedre softwarefejlen i samarbejde med vores leverandør,” oplyser direktør i Statens It, Michael Ørnø, i et skriftligt citat fremsendt til Computerworld.

Allerede tirsdag oplyste pressechef i Statens It, Rasmus Onskrev Kremmer, overfor DR, at intet tydede på at der var tale om et cyberangreb.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S