Amazons ’automatiske’ butikker var i virkeligheden styret af 1.000 indere: Nu droppes konceptet

Amazon er ved at droppe ’just walk out’-funktionen i sine amerikanske butikker, men det var faktisk ikke så automatisk, som det virkede.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

Amazon er i gang med at droppe funktionen med automatisk check ud i selskabets butikker, hvor kunderne blot kunne tage varer og forlade butikken, og så ville teknologien via kameraer og AI regne ud, hvor meget, der var købt for uden, kunden skulle stå ved et kasseapparat og scanne varerne.

Tony Hoggett, SVP hos Amazons afdelingen for fysiske butikker bekræfter overfor The Information, at Amazons Fresh-butikker vil se i en anden retning.

Det skriver flere amerikanske medier heriblandt The Information og Futurism.

Teknologien – kaldet ’just walk out’ – er blevet brugt i halvdelen af Amazons fysiske butikker, men det tyder på, at den ikke er så automatisk, som det har virket.

Medierne skriver nemlig, at Amazon har brugt 1.000 indiske arbejdere, der har siddet på en anden lokation og holdt øje med optagelserne, sørget for at udcheckningen fungerede korrekt og i praksis fungeret som fjernarbejdende kasseassistenter.

Altså har de holdt øje med kunderne, mens de handlede, ifølge medierne krævede 70 procent af handler med ’just walk out’ menneskelig interaktion.

"Den primære rolle for vores Machine Learning-datamedarbejdere er at kommentere videobilleder, hvilket er nødvendigt for løbende at forbedre den underliggende maskinlæringsmodel," meddeler Amazon til mediet Gizmodo.

Selskabet anerkender overfor mediet, at en at disse medarbejdere validerer "et lille mindretal" af indkøbene, når AI’en ikke slev kan klare ærterne.

The Information skriver, at teknologien til, at kunder blot kan forlade butikker uden handling, er for langsom og for dyr at implementere til at være fordelagtig på nuværende tidspunkt.

Nu satser Amazon i stedet på scannere og skærme, der er indbyggede i indkøbsvognene for at gøre shoppingoplevelsen nemmere. Vognen kaldes ’Dash Carts’.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse