Amazons ’automatiske’ butikker var i virkeligheden styret af 1.000 indere: Nu droppes konceptet

Amazon er ved at droppe ’just walk out’-funktionen i sine amerikanske butikker, men det var faktisk ikke så automatisk, som det virkede.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

Amazon er i gang med at droppe funktionen med automatisk check ud i selskabets butikker, hvor kunderne blot kunne tage varer og forlade butikken, og så ville teknologien via kameraer og AI regne ud, hvor meget, der var købt for uden, kunden skulle stå ved et kasseapparat og scanne varerne.

Tony Hoggett, SVP hos Amazons afdelingen for fysiske butikker bekræfter overfor The Information, at Amazons Fresh-butikker vil se i en anden retning.

Det skriver flere amerikanske medier heriblandt The Information og Futurism.

Teknologien – kaldet ’just walk out’ – er blevet brugt i halvdelen af Amazons fysiske butikker, men det tyder på, at den ikke er så automatisk, som det har virket.

Medierne skriver nemlig, at Amazon har brugt 1.000 indiske arbejdere, der har siddet på en anden lokation og holdt øje med optagelserne, sørget for at udcheckningen fungerede korrekt og i praksis fungeret som fjernarbejdende kasseassistenter.

Altså har de holdt øje med kunderne, mens de handlede, ifølge medierne krævede 70 procent af handler med ’just walk out’ menneskelig interaktion.

"Den primære rolle for vores Machine Learning-datamedarbejdere er at kommentere videobilleder, hvilket er nødvendigt for løbende at forbedre den underliggende maskinlæringsmodel," meddeler Amazon til mediet Gizmodo.

Selskabet anerkender overfor mediet, at en at disse medarbejdere validerer "et lille mindretal" af indkøbene, når AI’en ikke slev kan klare ærterne.

The Information skriver, at teknologien til, at kunder blot kan forlade butikker uden handling, er for langsom og for dyr at implementere til at være fordelagtig på nuværende tidspunkt.

Nu satser Amazon i stedet på scannere og skærme, der er indbyggede i indkøbsvognene for at gøre shoppingoplevelsen nemmere. Vognen kaldes ’Dash Carts’.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS