Amazons ’automatiske’ butikker var i virkeligheden styret af 1.000 indere: Nu droppes konceptet

Amazon er ved at droppe ’just walk out’-funktionen i sine amerikanske butikker, men det var faktisk ikke så automatisk, som det virkede.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

Amazon er i gang med at droppe funktionen med automatisk check ud i selskabets butikker, hvor kunderne blot kunne tage varer og forlade butikken, og så ville teknologien via kameraer og AI regne ud, hvor meget, der var købt for uden, kunden skulle stå ved et kasseapparat og scanne varerne.

Tony Hoggett, SVP hos Amazons afdelingen for fysiske butikker bekræfter overfor The Information, at Amazons Fresh-butikker vil se i en anden retning.

Det skriver flere amerikanske medier heriblandt The Information og Futurism.

Teknologien – kaldet ’just walk out’ – er blevet brugt i halvdelen af Amazons fysiske butikker, men det tyder på, at den ikke er så automatisk, som det har virket.

Medierne skriver nemlig, at Amazon har brugt 1.000 indiske arbejdere, der har siddet på en anden lokation og holdt øje med optagelserne, sørget for at udcheckningen fungerede korrekt og i praksis fungeret som fjernarbejdende kasseassistenter.

Altså har de holdt øje med kunderne, mens de handlede, ifølge medierne krævede 70 procent af handler med ’just walk out’ menneskelig interaktion.

"Den primære rolle for vores Machine Learning-datamedarbejdere er at kommentere videobilleder, hvilket er nødvendigt for løbende at forbedre den underliggende maskinlæringsmodel," meddeler Amazon til mediet Gizmodo.

Selskabet anerkender overfor mediet, at en at disse medarbejdere validerer "et lille mindretal" af indkøbene, når AI’en ikke slev kan klare ærterne.

The Information skriver, at teknologien til, at kunder blot kan forlade butikker uden handling, er for langsom og for dyr at implementere til at være fordelagtig på nuværende tidspunkt.

Nu satser Amazon i stedet på scannere og skærme, der er indbyggede i indkøbsvognene for at gøre shoppingoplevelsen nemmere. Vognen kaldes ’Dash Carts’.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub