EU dropper omstridt cybersikkerheds-krav, der skulle spænde ben for Amazon, Google og Microsoft

Et krav, der ville tvinge amerikanske cloudgiganter til at oprette et europæisk joint-venture, hvis de ville opnå en europæisk cybersikkerheds-certificering, ser nu ud til at blive droppet.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

I fremtiden kan det måske blive lettere end forventet for Amazon, Google og Microsoft at byde på cloudkontrakter i EU.

For ifølge Reuters ser det ud til, at EU vil droppe planerne om at indføre et krav i sin kommende cybersikkerheds-certificering, der skulle tvinge amerikanske tech-giganter til at oprette et europæisk joint-venture for at opnå certificeringen.

Det ville således betyde, at de amerikanske selskaber skulle samarbejde med et selskab med base i EU, der skulle stå for opbevaring og behandlingen af kundedata.

Frygter statsovervågning

Kravet skyldes ifølge Reuters dels EU-landenes stigende frygt for ulovlig statsovervågning og dels nogle EU-landes frygt for, at de amerikanske cloud-giganters dominans helt vil kvæle europæiske cloud-selskaber.

De mulige nye krav har dog mødt massiv kritik fra den europæiske finanssektor, der mener, at tekniske krav burde trumfe politiske hensyn i valget af cloudløsninger.

Det seneste udkast indeholder nu blot et krav om, at cloud-udbyderne skal oplyse, hvor opbevaringen af behandlingen af data finder sted, og hvilke love og regler selskabet er underlagt det pågældende sted.

EU’s medlemslande vil ifølge Reuters i den kommende tid gennemgå det revidere udkast til certificeringsreglerne, før det endeligt bliver godkendt.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS