EU dropper omstridt cybersikkerheds-krav, der skulle spænde ben for Amazon, Google og Microsoft

Et krav, der ville tvinge amerikanske cloudgiganter til at oprette et europæisk joint-venture, hvis de ville opnå en europæisk cybersikkerheds-certificering, ser nu ud til at blive droppet.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

I fremtiden kan det måske blive lettere end forventet for Amazon, Google og Microsoft at byde på cloudkontrakter i EU.

For ifølge Reuters ser det ud til, at EU vil droppe planerne om at indføre et krav i sin kommende cybersikkerheds-certificering, der skulle tvinge amerikanske tech-giganter til at oprette et europæisk joint-venture for at opnå certificeringen.

Det ville således betyde, at de amerikanske selskaber skulle samarbejde med et selskab med base i EU, der skulle stå for opbevaring og behandlingen af kundedata.

Frygter statsovervågning

Kravet skyldes ifølge Reuters dels EU-landenes stigende frygt for ulovlig statsovervågning og dels nogle EU-landes frygt for, at de amerikanske cloud-giganters dominans helt vil kvæle europæiske cloud-selskaber.

De mulige nye krav har dog mødt massiv kritik fra den europæiske finanssektor, der mener, at tekniske krav burde trumfe politiske hensyn i valget af cloudløsninger.

Det seneste udkast indeholder nu blot et krav om, at cloud-udbyderne skal oplyse, hvor opbevaringen af behandlingen af data finder sted, og hvilke love og regler selskabet er underlagt det pågældende sted.

EU’s medlemslande vil ifølge Reuters i den kommende tid gennemgå det revidere udkast til certificeringsreglerne, før det endeligt bliver godkendt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S