EU dropper omstridt cybersikkerheds-krav, der skulle spænde ben for Amazon, Google og Microsoft

Et krav, der ville tvinge amerikanske cloudgiganter til at oprette et europæisk joint-venture, hvis de ville opnå en europæisk cybersikkerheds-certificering, ser nu ud til at blive droppet.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

I fremtiden kan det måske blive lettere end forventet for Amazon, Google og Microsoft at byde på cloudkontrakter i EU.

For ifølge Reuters ser det ud til, at EU vil droppe planerne om at indføre et krav i sin kommende cybersikkerheds-certificering, der skulle tvinge amerikanske tech-giganter til at oprette et europæisk joint-venture for at opnå certificeringen.

Det ville således betyde, at de amerikanske selskaber skulle samarbejde med et selskab med base i EU, der skulle stå for opbevaring og behandlingen af kundedata.

Frygter statsovervågning

Kravet skyldes ifølge Reuters dels EU-landenes stigende frygt for ulovlig statsovervågning og dels nogle EU-landes frygt for, at de amerikanske cloud-giganters dominans helt vil kvæle europæiske cloud-selskaber.

De mulige nye krav har dog mødt massiv kritik fra den europæiske finanssektor, der mener, at tekniske krav burde trumfe politiske hensyn i valget af cloudløsninger.

Det seneste udkast indeholder nu blot et krav om, at cloud-udbyderne skal oplyse, hvor opbevaringen af behandlingen af data finder sted, og hvilke love og regler selskabet er underlagt det pågældende sted.

EU’s medlemslande vil ifølge Reuters i den kommende tid gennemgå det revidere udkast til certificeringsreglerne, før det endeligt bliver godkendt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job