EU dropper omstridt cybersikkerheds-krav, der skulle spænde ben for Amazon, Google og Microsoft

Et krav, der ville tvinge amerikanske cloudgiganter til at oprette et europæisk joint-venture, hvis de ville opnå en europæisk cybersikkerheds-certificering, ser nu ud til at blive droppet.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

I fremtiden kan det måske blive lettere end forventet for Amazon, Google og Microsoft at byde på cloudkontrakter i EU.

For ifølge Reuters ser det ud til, at EU vil droppe planerne om at indføre et krav i sin kommende cybersikkerheds-certificering, der skulle tvinge amerikanske tech-giganter til at oprette et europæisk joint-venture for at opnå certificeringen.

Det ville således betyde, at de amerikanske selskaber skulle samarbejde med et selskab med base i EU, der skulle stå for opbevaring og behandlingen af kundedata.

Frygter statsovervågning

Kravet skyldes ifølge Reuters dels EU-landenes stigende frygt for ulovlig statsovervågning og dels nogle EU-landes frygt for, at de amerikanske cloud-giganters dominans helt vil kvæle europæiske cloud-selskaber.

De mulige nye krav har dog mødt massiv kritik fra den europæiske finanssektor, der mener, at tekniske krav burde trumfe politiske hensyn i valget af cloudløsninger.

Det seneste udkast indeholder nu blot et krav om, at cloud-udbyderne skal oplyse, hvor opbevaringen af behandlingen af data finder sted, og hvilke love og regler selskabet er underlagt det pågældende sted.

EU’s medlemslande vil ifølge Reuters i den kommende tid gennemgå det revidere udkast til certificeringsreglerne, før det endeligt bliver godkendt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S