Mangler firmaet it-sikkerhedsfolk kan de øvrige ansatte måske anvendes

Der er voldsom mangel på medarbejdere med kompetencer inden for cybersikkerhed. Så det kan være en ide at kigge rundt blandt de øvrige medarbejdere, mener fagforeningen IDA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mange små og mellemstore virksomheder mangler herhjemme i så stor udstrækning kompetencer inden for it og cybersikkerhed, at de er i meget udsat position og i risiko for at komme i problemer.

Men kan man ikke finde højt-uddannede it-folk, er der andre muligheder, mener fagforeningen IDA.

Til Finans slår fagforeningens digitaliseringspolitiske chef, Grit Munk, på tromme for, at virksomhederne istedet opkvalificerer medarbejderne.

“Der er ikke grund til panik, hvis man ikke har en medarbejder med en femårig uddannelse i cybersikkerhed. Det kan sagtens være, at man har en it-afdeling med nogle rigtig dygtige folk, som skal på efteruddannelse, eller at Louise fra bogholderiet ender med at blive en vigtig spiller, fordi hun i forvejen er fortrolig med virksomhedens it-systemer,” siger hun til avisen.

Finans nævner blandt andet Erhvervakademi Aarhus, der siden 2018 har haft en i dag efterspurgt diplomuddannelse i it-sikkerhed på plakaten.

De fleste studerende kommer dog fra det enten finanssektoren eller det offentlige, mens kun ganske få fra de små og mellemstore private virksomheder, som ofte har svært ved at undvære nøglemedarbejdere i længere tid.

Annonce

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job