Mangler firmaet it-sikkerhedsfolk kan de øvrige ansatte måske anvendes

Der er voldsom mangel på medarbejdere med kompetencer inden for cybersikkerhed. Så det kan være en ide at kigge rundt blandt de øvrige medarbejdere, mener fagforeningen IDA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mange små og mellemstore virksomheder mangler herhjemme i så stor udstrækning kompetencer inden for it og cybersikkerhed, at de er i meget udsat position og i risiko for at komme i problemer.

Men kan man ikke finde højt-uddannede it-folk, er der andre muligheder, mener fagforeningen IDA.

Til Finans slår fagforeningens digitaliseringspolitiske chef, Grit Munk, på tromme for, at virksomhederne istedet opkvalificerer medarbejderne.

“Der er ikke grund til panik, hvis man ikke har en medarbejder med en femårig uddannelse i cybersikkerhed. Det kan sagtens være, at man har en it-afdeling med nogle rigtig dygtige folk, som skal på efteruddannelse, eller at Louise fra bogholderiet ender med at blive en vigtig spiller, fordi hun i forvejen er fortrolig med virksomhedens it-systemer,” siger hun til avisen.

Finans nævner blandt andet Erhvervakademi Aarhus, der siden 2018 har haft en i dag efterspurgt diplomuddannelse i it-sikkerhed på plakaten.

De fleste studerende kommer dog fra det enten finanssektoren eller det offentlige, mens kun ganske få fra de små og mellemstore private virksomheder, som ofte har svært ved at undvære nøglemedarbejdere i længere tid.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS