Mangler firmaet it-sikkerhedsfolk kan de øvrige ansatte måske anvendes

Der er voldsom mangel på medarbejdere med kompetencer inden for cybersikkerhed. Så det kan være en ide at kigge rundt blandt de øvrige medarbejdere, mener fagforeningen IDA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mange små og mellemstore virksomheder mangler herhjemme i så stor udstrækning kompetencer inden for it og cybersikkerhed, at de er i meget udsat position og i risiko for at komme i problemer.

Men kan man ikke finde højt-uddannede it-folk, er der andre muligheder, mener fagforeningen IDA.

Til Finans slår fagforeningens digitaliseringspolitiske chef, Grit Munk, på tromme for, at virksomhederne istedet opkvalificerer medarbejderne.

“Der er ikke grund til panik, hvis man ikke har en medarbejder med en femårig uddannelse i cybersikkerhed. Det kan sagtens være, at man har en it-afdeling med nogle rigtig dygtige folk, som skal på efteruddannelse, eller at Louise fra bogholderiet ender med at blive en vigtig spiller, fordi hun i forvejen er fortrolig med virksomhedens it-systemer,” siger hun til avisen.

Finans nævner blandt andet Erhvervakademi Aarhus, der siden 2018 har haft en i dag efterspurgt diplomuddannelse i it-sikkerhed på plakaten.

De fleste studerende kommer dog fra det enten finanssektoren eller det offentlige, mens kun ganske få fra de små og mellemstore private virksomheder, som ofte har svært ved at undvære nøglemedarbejdere i længere tid.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job