Denne region har den bedste bredbåndsdækning i Danmark

Ny kortlægning af bredbåndsdækningen i Danmark viser, at alle fem regioner ligger på over 90 procent i dækning efter massive investeringer. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede

Det har længe været en politisk målsætning at sikre adgang til minimum 100/30 mbit/s-bredbånd for alle bolig- og virksomhedsadresser inden udgangen af 2025.

Og den seneste Bredbåndskortlægning viser da også, at Danmark har taget betydelige skridt i den retning.

Ifølge kortlægningen havde 98 procent af alle adresser i Danmark adgang til 100/30 mbit/s, og 94 procent har endda adgang til det endnu hurtigere 1 gbit/s.

Tallene vidner om en betydelig fremgang på 10 procent i dækningen med 100/30 mbit/s. Her lød tallet nemlig i 2016 på 88 procent.

Et endnu højere spring ser man i dækningen med 1 gbit/s, som er vokset fra 48 procent til 94 procent i samme periode.

Regionerne sammenlignet

Regionalt set har Hovedstaden, Midtjylland og Nordjylland, Sjælland og Syddanmark alle stærke resultater med dækning på henholdsvis 96 procent, 98 procent, 99 procent, mens både Sjælland og Syddanmark begge ligger på 98 procent hver for 100/30 mbit/s.

Tallene for dækning for 1 gbit/s ligger på 91 procent, 97 procent og 98 procent for Hovedstaden, Midtjylland og Nordjylland.

Igen ligger både Sjælland og Syddanmark på 95 procent hver.

Dog træder en region i særdeleshed frem som frontløber i et ellers tæt felt: Nordjylland opnår den højeste dækning på både 100/30 mbit/s og 1 gbit/s med 99 procent og 98 procent henholdsvis.

Bredbåndspuljen en del af forklaringen på den store udrulning

Ifølge Bredbåndskortlægningen skyldes den store dækning, at man fra politisk hold oprettede Bredbåndspuljen, der har spillet en afgørende rolle ved at støtte mindre adresser med at få bredbånd.

Bredbåndspuljen har samlet set investeret 780 millioner kroner og givet tilsagn til knap 29.000 adresser, siden puljen blev introduceret i 2016.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,