Denne region har den bedste bredbåndsdækning i Danmark

Ny kortlægning af bredbåndsdækningen i Danmark viser, at alle fem regioner ligger på over 90 procent i dækning efter massive investeringer. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede

Det har længe været en politisk målsætning at sikre adgang til minimum 100/30 mbit/s-bredbånd for alle bolig- og virksomhedsadresser inden udgangen af 2025.

Og den seneste Bredbåndskortlægning viser da også, at Danmark har taget betydelige skridt i den retning.

Ifølge kortlægningen havde 98 procent af alle adresser i Danmark adgang til 100/30 mbit/s, og 94 procent har endda adgang til det endnu hurtigere 1 gbit/s.

Tallene vidner om en betydelig fremgang på 10 procent i dækningen med 100/30 mbit/s. Her lød tallet nemlig i 2016 på 88 procent.

Et endnu højere spring ser man i dækningen med 1 gbit/s, som er vokset fra 48 procent til 94 procent i samme periode.

Regionerne sammenlignet

Regionalt set har Hovedstaden, Midtjylland og Nordjylland, Sjælland og Syddanmark alle stærke resultater med dækning på henholdsvis 96 procent, 98 procent, 99 procent, mens både Sjælland og Syddanmark begge ligger på 98 procent hver for 100/30 mbit/s.

Tallene for dækning for 1 gbit/s ligger på 91 procent, 97 procent og 98 procent for Hovedstaden, Midtjylland og Nordjylland.

Igen ligger både Sjælland og Syddanmark på 95 procent hver.

Dog træder en region i særdeleshed frem som frontløber i et ellers tæt felt: Nordjylland opnår den højeste dækning på både 100/30 mbit/s og 1 gbit/s med 99 procent og 98 procent henholdsvis.

Bredbåndspuljen en del af forklaringen på den store udrulning

Ifølge Bredbåndskortlægningen skyldes den store dækning, at man fra politisk hold oprettede Bredbåndspuljen, der har spillet en afgørende rolle ved at støtte mindre adresser med at få bredbånd.

Bredbåndspuljen har samlet set investeret 780 millioner kroner og givet tilsagn til knap 29.000 adresser, siden puljen blev introduceret i 2016.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S