Denne region har den bedste bredbåndsdækning i Danmark

Ny kortlægning af bredbåndsdækningen i Danmark viser, at alle fem regioner ligger på over 90 procent i dækning efter massive investeringer. Få det fulde overblik her.

Artikel top billede

Det har længe været en politisk målsætning at sikre adgang til minimum 100/30 mbit/s-bredbånd for alle bolig- og virksomhedsadresser inden udgangen af 2025.

Og den seneste Bredbåndskortlægning viser da også, at Danmark har taget betydelige skridt i den retning.

Ifølge kortlægningen havde 98 procent af alle adresser i Danmark adgang til 100/30 mbit/s, og 94 procent har endda adgang til det endnu hurtigere 1 gbit/s.

Tallene vidner om en betydelig fremgang på 10 procent i dækningen med 100/30 mbit/s. Her lød tallet nemlig i 2016 på 88 procent.

Et endnu højere spring ser man i dækningen med 1 gbit/s, som er vokset fra 48 procent til 94 procent i samme periode.

Regionerne sammenlignet

Regionalt set har Hovedstaden, Midtjylland og Nordjylland, Sjælland og Syddanmark alle stærke resultater med dækning på henholdsvis 96 procent, 98 procent, 99 procent, mens både Sjælland og Syddanmark begge ligger på 98 procent hver for 100/30 mbit/s.

Tallene for dækning for 1 gbit/s ligger på 91 procent, 97 procent og 98 procent for Hovedstaden, Midtjylland og Nordjylland.

Igen ligger både Sjælland og Syddanmark på 95 procent hver.

Dog træder en region i særdeleshed frem som frontløber i et ellers tæt felt: Nordjylland opnår den højeste dækning på både 100/30 mbit/s og 1 gbit/s med 99 procent og 98 procent henholdsvis.

Bredbåndspuljen en del af forklaringen på den store udrulning

Ifølge Bredbåndskortlægningen skyldes den store dækning, at man fra politisk hold oprettede Bredbåndspuljen, der har spillet en afgørende rolle ved at støtte mindre adresser med at få bredbånd.

Bredbåndspuljen har samlet set investeret 780 millioner kroner og givet tilsagn til knap 29.000 adresser, siden puljen blev introduceret i 2016.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S