Sverige ramt af voldsom stigning i ddos-angreb efter Nato-optagelse

I forbindelse med Sveriges optagelse i Nato er antallet af ddos-angreb rettet mod vores naboland steget markant

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Efter at Sverige i år blev optaget i Nato er antallet af ddos-angreb rettet mod vores naboland steget markant.

Det viser nye fra sikkerhedsfirmaet Cloudflare, der udvikler teknologi til at beskytte mod denne type overbelastningsangreb og netop har udgivet sin DDoS Threat Report for årets første kvartal.

Ifølge cloudflare er antallet af overbelastningsangreb mod Sverige i årets første kvartal således vokset med hele 466 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

Cloudflare påpeger, at man så en lignende udvikling i Finland, da landet blev optaget i Nato i 2023.

Stigning på 50 procent

Det er dog ikke alene i vores nordiske nabolande at antallet af overbelastningsangreb er vokset markant.

Således har Cloudflare i løbet af de seneste 12 måneder registreret en øgning på 50 procent i antallet af ddos-angreb. I alt oplyser selskabet, at det i første tre måneder har forhindret 4,5 millioner ddos-angreb.

Cloudflare noterer sig i øjeblikket en markant tendens inden for denne type cyberangreb.
Ifølge selskabet er antallet af de mere sofistikerede DNS-baserede angreb ifølge Cloudflare således vokset med 80 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S