Sverige ramt af voldsom stigning i ddos-angreb efter Nato-optagelse

I forbindelse med Sveriges optagelse i Nato er antallet af ddos-angreb rettet mod vores naboland steget markant

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Efter at Sverige i år blev optaget i Nato er antallet af ddos-angreb rettet mod vores naboland steget markant.

Det viser nye fra sikkerhedsfirmaet Cloudflare, der udvikler teknologi til at beskytte mod denne type overbelastningsangreb og netop har udgivet sin DDoS Threat Report for årets første kvartal.

Ifølge cloudflare er antallet af overbelastningsangreb mod Sverige i årets første kvartal således vokset med hele 466 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

Cloudflare påpeger, at man så en lignende udvikling i Finland, da landet blev optaget i Nato i 2023.

Stigning på 50 procent

Det er dog ikke alene i vores nordiske nabolande at antallet af overbelastningsangreb er vokset markant.

Således har Cloudflare i løbet af de seneste 12 måneder registreret en øgning på 50 procent i antallet af ddos-angreb. I alt oplyser selskabet, at det i første tre måneder har forhindret 4,5 millioner ddos-angreb.

Cloudflare noterer sig i øjeblikket en markant tendens inden for denne type cyberangreb.
Ifølge selskabet er antallet af de mere sofistikerede DNS-baserede angreb ifølge Cloudflare således vokset med 80 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S