Artikel top billede

(Foto: PR/VMware)

Efter hård kritik og vrede kunder: Broadcom sparker store ændringer i VMwares licenser til hjørne

EU er gået i gang med at undersøge Broadcoms ændringer i blandt andet VMwares licenspolitikker. Samtidig oplyser Broadcom-direktøren, at kunderne måske skal have en længere overgangsperiode.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Dette vil EU's konkurrencemyndigheder undersøge.
  • Disse ændringer hos VMware vil Broadcom udskyde.
438
2:15 min
EU's konkurrencemyndigheder har rettet fokus mod den amerikanske chipproducent Broadcom, mens de undersøger ændringer i licensbetingelserne for cloud computing-selskabet VMware, som Broadcom overtog i november 2023.

Samtidig fortæller selskabets administrerende direktør Hock Tan, at man udskyder nogle af de ændringer, man har lavet, siden overtagelsen af VMware.

[articlelink id="286911" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk