Medarbejderne fik udleveret badetøfler ved indflytningen: Kom med inden for i IBM Danmarks nye topmoderne hovedkontor

IBM Danmarks medarbejdere møder i langt højere grad ind på kontoret nu hvor selskabet har skiftet hovedkontor. Tag med inden for i IBM's nye lokaler centralt i København med havudsigt og adgang til havnebad.

Artikel top billede

Bagsiden på IBM's nye hovedkontor. ”Vi kan mærke, at det nye kontor har givet en positiv effekt på vores medarbejdere. I Brøndby sad vi før meget spredt i en stor bygning, som ikke indbød til innovation og samarbejde. Det gør det her i den grad,” siger Thomas Kovsted, administrerende direktør i IBM Danmark. (Foto: DEAS)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få en rundtur på det nye IBM-hovedkontor i Danmark.
187
1 min
26. februar 2024 fik IBM Danmarks cirka 500 medarbejdere, der er tilknyttet hovedkontoret i København, udleveret et sæt badetøfler og et håndklæde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect