Kæmpe-vækst i virksomhedernes it-investeringer: Her er de store vækstområder lige nu

For første gang nogensinde bliver der brugt flere penge på it-konsulenter end på fast-ansatte it-folk.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

It-investeringerne i verden slår alle rekorder og ventes i år at runde fem billioner dollar - altså fem millioner millioner eller hvad der svarer til 36 billioner kroner.

Det svarer til en vækst på otte procent i forhold til 2023, og det er ikke så lidt, når vi taler om summer i denne størrelse.

Tallene stammer fra en ny forecast fra Gartner, som peger på, at it-sektoren er godt på vej til at runde en samlet omsætning på otte billioner dollar i dette årti.

Motoren under det hele: AI.

Ifølge Gartners tal spreder investeringerne sig ud over en række AI-relaterede områder, som alle er præget af store væksttal.

Blandt andet er der rigtigt godt gang i investeringerne i datacentre, der er ved at gøre sig klar til at kunne håndtere den stigende efterspørgsel efter muskel-krævende AI-tjenester.

Det samme gør sig gældende blandt service-leverandørerne, der er i fuld gang med deres planer om at udstyre de nuværende løsninger med det, som Gartner kalder for ‘GenAI capabilities.’

Ifølge Gartner går udviklingen hurtigt for tiden. En af konsekvenserne er, at analysehuset for første har registreret, at virksomhederne og organisationerne nu bruger flere penge på indkøb af eksterne it-konsulenter end på egen it-besætning.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job