Kæmpe-vækst i virksomhedernes it-investeringer: Her er de store vækstområder lige nu

For første gang nogensinde bliver der brugt flere penge på it-konsulenter end på fast-ansatte it-folk.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

It-investeringerne i verden slår alle rekorder og ventes i år at runde fem billioner dollar - altså fem millioner millioner eller hvad der svarer til 36 billioner kroner.

Det svarer til en vækst på otte procent i forhold til 2023, og det er ikke så lidt, når vi taler om summer i denne størrelse.

Tallene stammer fra en ny forecast fra Gartner, som peger på, at it-sektoren er godt på vej til at runde en samlet omsætning på otte billioner dollar i dette årti.

Motoren under det hele: AI.

Ifølge Gartners tal spreder investeringerne sig ud over en række AI-relaterede områder, som alle er præget af store væksttal.

Blandt andet er der rigtigt godt gang i investeringerne i datacentre, der er ved at gøre sig klar til at kunne håndtere den stigende efterspørgsel efter muskel-krævende AI-tjenester.

Det samme gør sig gældende blandt service-leverandørerne, der er i fuld gang med deres planer om at udstyre de nuværende løsninger med det, som Gartner kalder for ‘GenAI capabilities.’

Ifølge Gartner går udviklingen hurtigt for tiden. En af konsekvenserne er, at analysehuset for første har registreret, at virksomhederne og organisationerne nu bruger flere penge på indkøb af eksterne it-konsulenter end på egen it-besætning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura