Undersøgelse slår fast: Næsten halvdelen af den danske beskæftigelse kan automatiseres

Nogle jobtyper på det danske arbejdsmarked kan få næsten 70 procent af arbejdstiden automatiseret.

Artikel top billede

På billedet ser vi Teslas robot Optimus vande blomster.

Næsten halvdelen af den danske beskæftigelse kan teknisk set automatiseres med kunstig intelligens.

Det er en af konklusionerne i en helt ny rapport, som er udarbejdet tænketanken Kraka og konsulenthuset Deloitte.

I rapporten har 18 eksperter i kunstig intelligens og robotteknologi vurderet mulighederne for automatiseringer af forskellige evner, færdigheder, arbejdsaktiviter og typer viden, som indgår i forskellige jobtyper.

Herefter er det blevet udregnet, hvilken effekt det ville have på det danske arbejdsmarked.

Her er potentialet størst

Rapporten viser, at omkring en fjerdedel af de danske beskæftigede vil kunne få mindre end 35 procent af deres arbejdstid automatiseres, men det for cirka 10 procent drejer sig om 70 procent af arbejdstiden.

Mere specifikt viser undersøgelsen, at jobfunktioner som kræver hukommelse og talfældigheder har størst mulighed for at blive automatiseret, mens færdigheder som skrivning, læsning og programmering også er særligt påvirket af udviklingen inden for generativ kunstig intelligens.

Omvendt færdigheder som forhandling, sociale opfattelse og omsorg det mindste automatiseringspotentiale.

Ifølge analysen har Danmark et af de laveste automatiseringspotentialer i OECD. Her er potentialet lavest i Norge og højest i Italien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S