Undersøgelse slår fast: Næsten halvdelen af den danske beskæftigelse kan automatiseres

Nogle jobtyper på det danske arbejdsmarked kan få næsten 70 procent af arbejdstiden automatiseret.

Artikel top billede

På billedet ser vi Teslas robot Optimus vande blomster.

Næsten halvdelen af den danske beskæftigelse kan teknisk set automatiseres med kunstig intelligens.

Det er en af konklusionerne i en helt ny rapport, som er udarbejdet tænketanken Kraka og konsulenthuset Deloitte.

I rapporten har 18 eksperter i kunstig intelligens og robotteknologi vurderet mulighederne for automatiseringer af forskellige evner, færdigheder, arbejdsaktiviter og typer viden, som indgår i forskellige jobtyper.

Herefter er det blevet udregnet, hvilken effekt det ville have på det danske arbejdsmarked.

Her er potentialet størst

Rapporten viser, at omkring en fjerdedel af de danske beskæftigede vil kunne få mindre end 35 procent af deres arbejdstid automatiseres, men det for cirka 10 procent drejer sig om 70 procent af arbejdstiden.

Mere specifikt viser undersøgelsen, at jobfunktioner som kræver hukommelse og talfældigheder har størst mulighed for at blive automatiseret, mens færdigheder som skrivning, læsning og programmering også er særligt påvirket af udviklingen inden for generativ kunstig intelligens.

Omvendt færdigheder som forhandling, sociale opfattelse og omsorg det mindste automatiseringspotentiale.

Ifølge analysen har Danmark et af de laveste automatiseringspotentialer i OECD. Her er potentialet lavest i Norge og højest i Italien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics