Undersøgelse slår fast: Næsten halvdelen af den danske beskæftigelse kan automatiseres

Nogle jobtyper på det danske arbejdsmarked kan få næsten 70 procent af arbejdstiden automatiseret.

Artikel top billede

På billedet ser vi Teslas robot Optimus vande blomster.

Næsten halvdelen af den danske beskæftigelse kan teknisk set automatiseres med kunstig intelligens.

Det er en af konklusionerne i en helt ny rapport, som er udarbejdet tænketanken Kraka og konsulenthuset Deloitte.

I rapporten har 18 eksperter i kunstig intelligens og robotteknologi vurderet mulighederne for automatiseringer af forskellige evner, færdigheder, arbejdsaktiviter og typer viden, som indgår i forskellige jobtyper.

Herefter er det blevet udregnet, hvilken effekt det ville have på det danske arbejdsmarked.

Her er potentialet størst

Rapporten viser, at omkring en fjerdedel af de danske beskæftigede vil kunne få mindre end 35 procent af deres arbejdstid automatiseres, men det for cirka 10 procent drejer sig om 70 procent af arbejdstiden.

Mere specifikt viser undersøgelsen, at jobfunktioner som kræver hukommelse og talfældigheder har størst mulighed for at blive automatiseret, mens færdigheder som skrivning, læsning og programmering også er særligt påvirket af udviklingen inden for generativ kunstig intelligens.

Omvendt færdigheder som forhandling, sociale opfattelse og omsorg det mindste automatiseringspotentiale.

Ifølge analysen har Danmark et af de laveste automatiseringspotentialer i OECD. Her er potentialet lavest i Norge og højest i Italien.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet