Microsoft klar med ny mini-AI: Phi-3 er selskabets mindste AI-model nogensinde

Microsoft lancerer Phi-3, der er trænet med ‘godnat-historier,’ som andre LLM’ere står bag.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsoft er klar med en ny version af selskabets letvægts-AI.

Den nye mini-AI hedder Phi-3 Mini og er den første af i alt tre versioner af Phi-3-modeller fra Microsoft.

Den kommende to hedder Phi-3 Small og Phi-3 Medium.

Phi-3 Small vil være dobbelt så hurtig som Phi-3 Mini, mens Phi-3 Medium bliver dobbelt så hurtig som Phi-3 Small, hvis vi ser på antallet af de såkaldte parametre.

De er udtryk for, hvor mange komplekse instruktioner, som en LLM’er kan kapere.

Til The Verge siger Eric Boyd, chef for Microsoft Azure AI Platform, at Phi-3 Mini er lige så stærk som GPT 3,5.

De små AI-modeller er billigere i drift end de store versioner. Desuden kører de ofte bedre på små enheder som telefoner og pc’er.

Til gengæld er de ofte begrænset til at fokusere på snævre områder. Et eksempel er Microsofts egen mini-AI Orca Math, som er udviklet til at løse matematiske problemer.

The Verge nævner desuden mini-AI’er som Google Gemma 2B og 7B (chatbots og sprogligt fokus), Claude 3 Haiku (kan læse rapporter og give resumeer) og Metas nye Llama 3 8B (chatbot og hjælp til at skrive kode).

Eric Boyd siger til The Verge, at Microsoft har trænet Phi-3 Mini med en samling af tekster, der er inspireret af godnat-historier til børn - altså simple tekster med simple ord og simpel sætnings-struktur, men med indhold om store emner.

“Der er ikke nok børnebøger derude, så vi sammensatte en liste med 3.000 ord og bad en LLM om at skrive en børnebog, som kunne anvendes til at træne Phi,” siger han.

Phi-3 bygger på de to første Phi’er, hvoraf den seneste, Phi-2, blev lanceret i december i fjor.

Phi-1 fokuserede på kodning, Phi-2 på at lære via logik, mens Phi-3 både koder og tænker logisk.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S