Microsoft klar med ny mini-AI: Phi-3 er selskabets mindste AI-model nogensinde

Microsoft lancerer Phi-3, der er trænet med ‘godnat-historier,’ som andre LLM’ere står bag.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsoft er klar med en ny version af selskabets letvægts-AI.

Den nye mini-AI hedder Phi-3 Mini og er den første af i alt tre versioner af Phi-3-modeller fra Microsoft.

Den kommende to hedder Phi-3 Small og Phi-3 Medium.

Phi-3 Small vil være dobbelt så hurtig som Phi-3 Mini, mens Phi-3 Medium bliver dobbelt så hurtig som Phi-3 Small, hvis vi ser på antallet af de såkaldte parametre.

De er udtryk for, hvor mange komplekse instruktioner, som en LLM’er kan kapere.

Til The Verge siger Eric Boyd, chef for Microsoft Azure AI Platform, at Phi-3 Mini er lige så stærk som GPT 3,5.

De små AI-modeller er billigere i drift end de store versioner. Desuden kører de ofte bedre på små enheder som telefoner og pc’er.

Til gengæld er de ofte begrænset til at fokusere på snævre områder. Et eksempel er Microsofts egen mini-AI Orca Math, som er udviklet til at løse matematiske problemer.

The Verge nævner desuden mini-AI’er som Google Gemma 2B og 7B (chatbots og sprogligt fokus), Claude 3 Haiku (kan læse rapporter og give resumeer) og Metas nye Llama 3 8B (chatbot og hjælp til at skrive kode).

Eric Boyd siger til The Verge, at Microsoft har trænet Phi-3 Mini med en samling af tekster, der er inspireret af godnat-historier til børn - altså simple tekster med simple ord og simpel sætnings-struktur, men med indhold om store emner.

“Der er ikke nok børnebøger derude, så vi sammensatte en liste med 3.000 ord og bad en LLM om at skrive en børnebog, som kunne anvendes til at træne Phi,” siger han.

Phi-3 bygger på de to første Phi’er, hvoraf den seneste, Phi-2, blev lanceret i december i fjor.

Phi-1 fokuserede på kodning, Phi-2 på at lære via logik, mens Phi-3 både koder og tænker logisk.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job