Bog-anmeldelse: Læg så den telefon, for pokker

Anmeldelse: Ny bog om vores omfattende digitale forbrug er velresearchet og har godt fat i sit emne, men er undertiden også lidt prædikende – og gengiver i vidt omfang kendt stof.

Artikel top billede

Skærme gør os distræte, deprimerede, fjerne og fremmede for hinanden. Sociale mediers algoritmer favoriserer negative historier, er vanedannende, fordummende og endda med til at rive demokrati og samfund i stykker.

Endelig er de konstante onlinemøder fysiske møder langt underlegne – og det gør intet godt for børn og unge, at vi har sparet lærebøgerne væk og stukket dem en iPad i stedet.

Det er blandt pointerne i den helt nye bog ”Kig op: Hvordan skærmen kom imellem dig og mig – og hvordan vi tager kontrollen tilbage.”

Det er en bog, som på en række områder har fat i den lange ende. Forfatteren Jakob Sorgenfri Kjær er journalist ved Politiken, han har beskæftiget sig med stofområdet i årevis og har helt oplagt godt fat i litteratur og forskning indenfor feltet.

For eksempel rammer han plet i sine gengivelser af, hvordan vi hver eneste dag spilder timevis på mobiltelefonen. Undervejs mister vi ofte helt evnen til at koncentrere os om at læse bøger eller om at føre samtaler med vores venner uden at gribe telefonen undervejs.

Kjær forklarer også, hvordan gamification har inficeret selv datingmarkedet, så det næsten er mere lokkende at swipe videre end at date.

Ligeledes har han læst solidt op på interviews med nøglespillere i Silicon Valley, der gennem årene åbent har erkendt – og ofte offentligt fortrudt – hvordan de har været med til at gøre teknologi og services så fordømt vanedannende, at brugerne ikke magter at logge af. Selv om de ellers gerne vil.

Her er også et interessant indblik i, hvordan dagligdagen har ændret sig på de traditionelle medier. Selv på forfatterens hæderkronede arbejdsplads måler man helt ned på sekundet læsernes tidsforbrug og hylder journalister og rubriksnedkere, der får læserne til lige at blive lidt længere.

Bogen har således mange gode pointer og også langt flere end gengivet ovenfor.

At den alligevel undertiden kan være en kende anstrengende, skyldes at tone og indhold fra tid til anden kammer over og bliver – nåja – lidt for frelst, prædikende og ”Politikensk.”

Det kan således være svært at kæmpe sig gennem kapitler, hvor Kjær anskueliggør tidsspildet på digitale enheder med dybtsindig filosoferen over betragtninger fra sin utvivlsomt intelligente datter.

Eller når han over ganske mange sider dykker ned i egne Politiken-reportager om, hvordan digitale services hos for eksempel bank og kommune gør livet svært for mennesker, der ikke er så gode til alt det digitale.

For ja; det er helt sikkert ikke altid nemt. Men var de gamle dage så meget bedre? Altså dengang, hvor både bank og kommune stillede krav om konstant fysisk fremmøde (i god tid før klokken 16, hvis De vil være så venlig!).

Og hvor man havde værsgo’ at finde sig i organiseret tidsspilde i kø til skranke og kasse, mens der blev udfyldt blanketter eller talt mønter og sedler op længere fremme.

Tilsvarende sidder man undervejs med en fornemmelse af at have læst mange af pointerne om de skadelige konsekvenser ved overdrevent skærmbrug før. Det gør dem ikke irrelevante. Det er bare overvejende kendt stof, hvis man har fulgt en smule med i debatten.

Ligesom det undertiden virker som om, at forfatteren har et behov for at sparke åbne døre ind. For eksempel når han udpensler de negative konsekvenser ved konstant skærmbrug i klasselokalerne i en tid, hvor der netop virker til at være politisk konsensus på topniveau om at slå lidt bak på dén front.

Til sidst i bogen kommer Jakob Sorgenfri Kjær med en række anbefalinger til, hvordan vi bør skrue ned for skærmforbruget.

Som individer bør vi for eksempel være mere bevidste om vores forbrugsmønster og måske endda ligefrem holde digitale pauser. Og på samfundsniveau kan der være behov for kampagner og mere regulering, eventuelt i samspil med techindustrien.

Det kan det måske være noget om.

Men igen: Hvor realistisk er det at sætte bare nogenlunde troværdigt ind på samfundsniveau i en tid, hvor samtlige politikere – fra byrådskandidater i provinsen til statsministre og præsidenter – primært kommunikerer til offentligheden gennem forargede, indfølende, alvorstunge eller kvalmt hyggenyggede opslag på netop sociale medier?

Vel at mærke mens de traditionelle nyhedsmedier halser efter uden at ane, hvad de skal stille op.

Og samtidig med, at de øverste lag af Silicon Valleys adel har travlt med at bygge hektarstore luksusbunkerkomplekser i verdens fjerne afkroge for det tilfælde, at techjunkierne alligevel en dag skulle finde på at lægge telefonen væk og finder høtyve og fakler frem.

Titel: Kig op: Hvordan skærmen kom imellem dig og mig – og hvordan vi tager kontrollen tilbage

Forfatter: Jakob Sorgenfri Kjær

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job