Svenske Systembolaget risikerer tomme hylder efter ransomware-angreb

En af Systembolagets distributører er blevet ramt af et ransomware-angreb, og det kan betyde mangel på varer hos den statslige butikskæde.

Artikel top billede

(Foto: Systembolaget)

Hvis man har købt alkohol i nabolandet Sverige, er man højst sandsynligt stødt på Systembolaget – en svensk statsejet butikskæde, som har monopol på salg af vin, øl og spiritus med mere end 3,5 procents alkohol.

Nu må svenskerne dog muligvis droppe detailkøbet og tage på bar, hvis de vil slå sig løs med alkoholiske væsker.

Systembolaget melder nemlig, at en lang række varer risikerer at blive udsolgt, og at der er problemer med at få nyt til butikkerne de kommende dage som følge af, at distributøren og logistikvirksomheden Skanlog er blevet ramt af et ransomware-angreb.

”Cirka en fjerdedel af vores salgsvolumen kan blive påvirket, hvilket betyder, at det kan påvirke tilgængeligheden af ​​visse typer øl, visse typer vin, bestemte typer spiritus og så videre,” siger Teodor Almqvist, pressechef i Systembolaget til svenske Aftonbladet.

Skanlog bekræfter selv angrebet overfor mediet Dagens Industri.

”Vi er blevet angrebet centralt gennem et cyberangreb, som har betydet, at hele vores system er nede, indtil vi får det ordnet og kan komme op igen,” siger Skanlogs administrerende direktør Mona Zuko til avisen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil