Martin Thorborg har givet alle sin 100 ansatte fri i dag: Store Bededag er blevet til ’Store Badedag’

Alle Dineros medarbejdere holder i dag fri på det, som direktør Martin Thorborg har omdøbt til ’Store Badedag.’

Artikel top billede

(Foto: Martin Thorborg)

Direktør Martin Thorborg har i dag sendt alle medarbejdere i Visma Dinero hjem på det, der engang var Store Bededag, men som Martin Thorborg nu har omdønt til ’Store Badedag.’

Han siger til Finans, at det for ham ikke giver nogen mening at arbejde flere timer.

I stedet skal vi få effektiviteten og produktiviteten i vejret ved at anvende mere teknologi og arbejde klogere, mener han.

Ifølge ham viser selskabets egne undersøgelser desuden, at medarbejder-tilfredshed spiller en væsentlig rolle for selskabernes evne til at tjene penge.

"Hvis jeg kan sende et signal om, at jeg synes det er en forkert vej for vores samfund at gå, så har det været pengene værd at give mine medarbejdere fri. Men jeg er overbevist om, at jeg faktisk også tjener flere penge på at give dem fri," siger Martin Thorborg til avisen.

Da regeringen afskaffede Store Bededag i fjor, var Martin Thorborg meget klar i spyttet og fastslog straks: ”Vi holder fri den dag.”

”Den teknologiske udvikling, som den vi laver i Danmark – specifikt i it-branchen, hvor vi bliver klogere og bedre til at automatisere ting - burde betyde, at arbejdstiden bliver lavere, og at vi får mere fritid,” sagde han dengang til Computerworld.

Visma Dinero landede i fjor en omsætning på 164 millioner kroner og et overskud på 61,7 millioner kroner. Det svarer til en vækst på hele 45 procent.

Visma Dinero har omkring 100 medarbejdere.

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job