Martin Thorborg har givet alle sin 100 ansatte fri i dag: Store Bededag er blevet til ’Store Badedag’

Alle Dineros medarbejdere holder i dag fri på det, som direktør Martin Thorborg har omdøbt til ’Store Badedag.’

Artikel top billede

(Foto: Martin Thorborg)

Direktør Martin Thorborg har i dag sendt alle medarbejdere i Visma Dinero hjem på det, der engang var Store Bededag, men som Martin Thorborg nu har omdønt til ’Store Badedag.’

Han siger til Finans, at det for ham ikke giver nogen mening at arbejde flere timer.

I stedet skal vi få effektiviteten og produktiviteten i vejret ved at anvende mere teknologi og arbejde klogere, mener han.

Ifølge ham viser selskabets egne undersøgelser desuden, at medarbejder-tilfredshed spiller en væsentlig rolle for selskabernes evne til at tjene penge.

"Hvis jeg kan sende et signal om, at jeg synes det er en forkert vej for vores samfund at gå, så har det været pengene værd at give mine medarbejdere fri. Men jeg er overbevist om, at jeg faktisk også tjener flere penge på at give dem fri," siger Martin Thorborg til avisen.

Da regeringen afskaffede Store Bededag i fjor, var Martin Thorborg meget klar i spyttet og fastslog straks: ”Vi holder fri den dag.”

”Den teknologiske udvikling, som den vi laver i Danmark – specifikt i it-branchen, hvor vi bliver klogere og bedre til at automatisere ting - burde betyde, at arbejdstiden bliver lavere, og at vi får mere fritid,” sagde han dengang til Computerworld.

Visma Dinero landede i fjor en omsætning på 164 millioner kroner og et overskud på 61,7 millioner kroner. Det svarer til en vækst på hele 45 procent.

Visma Dinero har omkring 100 medarbejdere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job