Martin Thorborg har givet alle sin 100 ansatte fri i dag: Store Bededag er blevet til ’Store Badedag’

Alle Dineros medarbejdere holder i dag fri på det, som direktør Martin Thorborg har omdøbt til ’Store Badedag.’

Artikel top billede

(Foto: Martin Thorborg)

Direktør Martin Thorborg har i dag sendt alle medarbejdere i Visma Dinero hjem på det, der engang var Store Bededag, men som Martin Thorborg nu har omdønt til ’Store Badedag.’

Han siger til Finans, at det for ham ikke giver nogen mening at arbejde flere timer.

I stedet skal vi få effektiviteten og produktiviteten i vejret ved at anvende mere teknologi og arbejde klogere, mener han.

Ifølge ham viser selskabets egne undersøgelser desuden, at medarbejder-tilfredshed spiller en væsentlig rolle for selskabernes evne til at tjene penge.

"Hvis jeg kan sende et signal om, at jeg synes det er en forkert vej for vores samfund at gå, så har det været pengene værd at give mine medarbejdere fri. Men jeg er overbevist om, at jeg faktisk også tjener flere penge på at give dem fri," siger Martin Thorborg til avisen.

Da regeringen afskaffede Store Bededag i fjor, var Martin Thorborg meget klar i spyttet og fastslog straks: ”Vi holder fri den dag.”

”Den teknologiske udvikling, som den vi laver i Danmark – specifikt i it-branchen, hvor vi bliver klogere og bedre til at automatisere ting - burde betyde, at arbejdstiden bliver lavere, og at vi får mere fritid,” sagde han dengang til Computerworld.

Visma Dinero landede i fjor en omsætning på 164 millioner kroner og et overskud på 61,7 millioner kroner. Det svarer til en vækst på hele 45 procent.

Visma Dinero har omkring 100 medarbejdere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job