Lars Engbork fratræder som CEO for Visma e-conomic: Exit udløser omrokering på direktør-poster

Visma flytter rundt på topcheferne i datterselskaberne Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic, hvor Lars Engbork fratræder.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Visma flytter rundt på topcheferne i to af sine datterselskaber, nemlig Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic.

Med omrokeringen overtager nuværende CEO i Visma Dataløn & Proløn, Karina Wellendorph posten som administrerende direktør i Visma e-conomic efter Lars Engbork, som har været CEO siden 2020, hvor han afløste Mads Rebsdorff.

Lars Engbork stopper til fordel for et nyt job som CEO i et større selskab, som han har landet.

Han vil endnu ikke løfte sløret for hvilket selskab, det drejer sig om, meddeler han.

"Fem fantatiske år i e-conomic har nået deres afslutning efter, at jeg har accepteret en ny position som Group CEO (stadig fortrolig)," meddeler Lars Enbork på LinkedIn.

Visma e-conomic har knap 400 medarbejdere og netto-omsatte i fjor for 767 millioner kroner og landede et overskud på 306 millioner kroner.

Karina Wellendorph afløses af Jesper Lundgreen, der fra 1. maj bliver administrerende direktør for Visma Dataløn & Proløn.

Han kender firmaet indefra, i det han i de seneste seks år har været direktør for forretningsudvikling - 'Director Business Development' - og kommerciel direktør i Visma Dataløn.

Selskabet meddeler, at hans 'dybe forståelse for både den operationelle og strategiske side af vores forretning gør ham til den ideelle leder til at drive Visma DataLøn & ProLøn," som det hedder.

Visma Dataløn & Proløn har 184 medarbejdere i henholdsvis Randers og København og omsætter for i omegnen af 400 millioner kroner om året.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS