Lars Engbork fratræder som CEO for Visma e-conomic: Exit udløser omrokering på direktør-poster

Visma flytter rundt på topcheferne i datterselskaberne Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic, hvor Lars Engbork fratræder.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Visma flytter rundt på topcheferne i to af sine datterselskaber, nemlig Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic.

Med omrokeringen overtager nuværende CEO i Visma Dataløn & Proløn, Karina Wellendorph posten som administrerende direktør i Visma e-conomic efter Lars Engbork, som har været CEO siden 2020, hvor han afløste Mads Rebsdorff.

Lars Engbork stopper til fordel for et nyt job som CEO i et større selskab, som han har landet.

Han vil endnu ikke løfte sløret for hvilket selskab, det drejer sig om, meddeler han.

"Fem fantatiske år i e-conomic har nået deres afslutning efter, at jeg har accepteret en ny position som Group CEO (stadig fortrolig)," meddeler Lars Enbork på LinkedIn.

Visma e-conomic har knap 400 medarbejdere og netto-omsatte i fjor for 767 millioner kroner og landede et overskud på 306 millioner kroner.

Karina Wellendorph afløses af Jesper Lundgreen, der fra 1. maj bliver administrerende direktør for Visma Dataløn & Proløn.

Han kender firmaet indefra, i det han i de seneste seks år har været direktør for forretningsudvikling - 'Director Business Development' - og kommerciel direktør i Visma Dataløn.

Selskabet meddeler, at hans 'dybe forståelse for både den operationelle og strategiske side af vores forretning gør ham til den ideelle leder til at drive Visma DataLøn & ProLøn," som det hedder.

Visma Dataløn & Proløn har 184 medarbejdere i henholdsvis Randers og København og omsætter for i omegnen af 400 millioner kroner om året.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS