Lars Engbork fratræder som CEO for Visma e-conomic: Exit udløser omrokering på direktør-poster

Visma flytter rundt på topcheferne i datterselskaberne Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic, hvor Lars Engbork fratræder.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Visma flytter rundt på topcheferne i to af sine datterselskaber, nemlig Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic.

Med omrokeringen overtager nuværende CEO i Visma Dataløn & Proløn, Karina Wellendorph posten som administrerende direktør i Visma e-conomic efter Lars Engbork, som har været CEO siden 2020, hvor han afløste Mads Rebsdorff.

Lars Engbork stopper til fordel for et nyt job som CEO i et større selskab, som han har landet.

Han vil endnu ikke løfte sløret for hvilket selskab, det drejer sig om, meddeler han.

"Fem fantatiske år i e-conomic har nået deres afslutning efter, at jeg har accepteret en ny position som Group CEO (stadig fortrolig)," meddeler Lars Enbork på LinkedIn.

Visma e-conomic har knap 400 medarbejdere og netto-omsatte i fjor for 767 millioner kroner og landede et overskud på 306 millioner kroner.

Karina Wellendorph afløses af Jesper Lundgreen, der fra 1. maj bliver administrerende direktør for Visma Dataløn & Proløn.

Han kender firmaet indefra, i det han i de seneste seks år har været direktør for forretningsudvikling - 'Director Business Development' - og kommerciel direktør i Visma Dataløn.

Selskabet meddeler, at hans 'dybe forståelse for både den operationelle og strategiske side af vores forretning gør ham til den ideelle leder til at drive Visma DataLøn & ProLøn," som det hedder.

Visma Dataløn & Proløn har 184 medarbejdere i henholdsvis Randers og København og omsætter for i omegnen af 400 millioner kroner om året.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos