Elon Musk lander stor aftale: Nu er Teslas selvkørende software på vej til Kina

Teslas selvkørende software, FSD, er på til det kinesiske marked efter, at Elon Musk i weekenden landede en aftale med de kinesiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

I løbet af weekenden har Teslas topchef været på besøg i Kina, og med hjem fra besøget har han en ny aftale med de kinesiske myndigheder.

Aftalen betyder ifølge Bloomberg, at Tesla har fået tilladelse til at udrulle selskabet selvkørende software, FSD, på det kinesiske marked, hvor det indtil nu lkun har været en amputeret udgave af systemet, som har været tilgængelig.

Som led i aftalen har Tesla samtidig indgået en aftale med den kinesiske internetvirksomhed Baidu, der betyder, at Teslas biler i fremtiden vil blive udstyret med den kinesiske selskabs kortjeneste.

Aktie bragede i vejret

Udbyttet af Elon Musks besøg i Kina er også blevet vel modtaget af aktiemarkederne, der ved børsåbningen i USA mandag sendte aktien op med 12 procent.

Allerede i forbindelse med Teslas kvartalsregnskab i sidste uge oplyste Elon Musk, at han forventede, at FSD snart vil blive lanceret på nye markeder herunder Kina.

I den forbindelse med det er værd at notere sig, at den fulde udgave af FSD heller ikke er blevet lanceret i Europa endnu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S