Elon Musk lander stor aftale: Nu er Teslas selvkørende software på vej til Kina

Teslas selvkørende software, FSD, er på til det kinesiske marked efter, at Elon Musk i weekenden landede en aftale med de kinesiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

I løbet af weekenden har Teslas topchef været på besøg i Kina, og med hjem fra besøget har han en ny aftale med de kinesiske myndigheder.

Aftalen betyder ifølge Bloomberg, at Tesla har fået tilladelse til at udrulle selskabet selvkørende software, FSD, på det kinesiske marked, hvor det indtil nu lkun har været en amputeret udgave af systemet, som har været tilgængelig.

Som led i aftalen har Tesla samtidig indgået en aftale med den kinesiske internetvirksomhed Baidu, der betyder, at Teslas biler i fremtiden vil blive udstyret med den kinesiske selskabs kortjeneste.

Aktie bragede i vejret

Udbyttet af Elon Musks besøg i Kina er også blevet vel modtaget af aktiemarkederne, der ved børsåbningen i USA mandag sendte aktien op med 12 procent.

Allerede i forbindelse med Teslas kvartalsregnskab i sidste uge oplyste Elon Musk, at han forventede, at FSD snart vil blive lanceret på nye markeder herunder Kina.

I den forbindelse med det er værd at notere sig, at den fulde udgave af FSD heller ikke er blevet lanceret i Europa endnu

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S