Elon Musk lander stor aftale: Nu er Teslas selvkørende software på vej til Kina

Teslas selvkørende software, FSD, er på til det kinesiske marked efter, at Elon Musk i weekenden landede en aftale med de kinesiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

I løbet af weekenden har Teslas topchef været på besøg i Kina, og med hjem fra besøget har han en ny aftale med de kinesiske myndigheder.

Aftalen betyder ifølge Bloomberg, at Tesla har fået tilladelse til at udrulle selskabet selvkørende software, FSD, på det kinesiske marked, hvor det indtil nu lkun har været en amputeret udgave af systemet, som har været tilgængelig.

Som led i aftalen har Tesla samtidig indgået en aftale med den kinesiske internetvirksomhed Baidu, der betyder, at Teslas biler i fremtiden vil blive udstyret med den kinesiske selskabs kortjeneste.

Aktie bragede i vejret

Udbyttet af Elon Musks besøg i Kina er også blevet vel modtaget af aktiemarkederne, der ved børsåbningen i USA mandag sendte aktien op med 12 procent.

Allerede i forbindelse med Teslas kvartalsregnskab i sidste uge oplyste Elon Musk, at han forventede, at FSD snart vil blive lanceret på nye markeder herunder Kina.

I den forbindelse med det er værd at notere sig, at den fulde udgave af FSD heller ikke er blevet lanceret i Europa endnu

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub