Elon Musk lander stor aftale: Nu er Teslas selvkørende software på vej til Kina

Teslas selvkørende software, FSD, er på til det kinesiske marked efter, at Elon Musk i weekenden landede en aftale med de kinesiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

I løbet af weekenden har Teslas topchef været på besøg i Kina, og med hjem fra besøget har han en ny aftale med de kinesiske myndigheder.

Aftalen betyder ifølge Bloomberg, at Tesla har fået tilladelse til at udrulle selskabet selvkørende software, FSD, på det kinesiske marked, hvor det indtil nu lkun har været en amputeret udgave af systemet, som har været tilgængelig.

Som led i aftalen har Tesla samtidig indgået en aftale med den kinesiske internetvirksomhed Baidu, der betyder, at Teslas biler i fremtiden vil blive udstyret med den kinesiske selskabs kortjeneste.

Aktie bragede i vejret

Udbyttet af Elon Musks besøg i Kina er også blevet vel modtaget af aktiemarkederne, der ved børsåbningen i USA mandag sendte aktien op med 12 procent.

Allerede i forbindelse med Teslas kvartalsregnskab i sidste uge oplyste Elon Musk, at han forventede, at FSD snart vil blive lanceret på nye markeder herunder Kina.

I den forbindelse med det er værd at notere sig, at den fulde udgave af FSD heller ikke er blevet lanceret i Europa endnu

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura