EU åbner sager mod Meta: Mistænkes for lovbrud

EU-Kommissionen åbner flere sager mod Meta for at have brudt DSA-forpligtelser i forhold til at beskytte integriteten af valghandlinger.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU-Kommissionen har åbnet sager mod Meta, tidligere kendt som Facebook, for mistanke om overtrædelse af forpligtelserne i Digital Services Act (DSA), der er forordningen om digitale tjenester, der skal regulere onlineformidlere og -platforme.

Det meddeler EU's kommissær for det indre marked, Thierry Breton på Twitter.

Ifølge EU-kommissæren har sagerne til formål at beskytte integriteten af valg.

Det sker lidt mere end en måned før, flere hundrede millioner går til stemmeurnerne mellem 6. og 9. juni, hvor der er Europaparlamentsvalg på tværs af den Europæiske Union.

Thierry Breton nævnte tre hovedpunkter i sagerne:

- Utilstrækkelig annonceregulering, der udnyttes til udenlandsk indblanding og svindel i forbindelse med valg.

- Utilstrækkelig adgang til data til overvågning af valg.

- Ikke-kompatibelt værktøj til at angive ulovligt indhold.

Beslutningein om at åbne sagerne mod Meta kommer i kølvandet på bekymringer over, hvordan sociale medieplatforme håndterer indhold, der kan påvirke demokratiske processer, især i forbindelse med valg.

EU-Kommissionen har længe arbejdet på at stramme reguleringen af tech-giganter som Meta for at sikre gennemsigtighed og beskyttelse af demokratiske institutioner og processer.

Det fremgår ikke af opslaget, hvor mange sager, der er tale om - eller hvilke specifikke sager, man fra EU-Kommissionens side har åbnet.

Hvis Meta bliver dømt, kan moderselskabet bag Facebook og Instagram risikere at få bøder på op til seks procent af selskabets globale indtjening.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen