EU åbner sager mod Meta: Mistænkes for lovbrud

EU-Kommissionen åbner flere sager mod Meta for at have brudt DSA-forpligtelser i forhold til at beskytte integriteten af valghandlinger.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU-Kommissionen har åbnet sager mod Meta, tidligere kendt som Facebook, for mistanke om overtrædelse af forpligtelserne i Digital Services Act (DSA), der er forordningen om digitale tjenester, der skal regulere onlineformidlere og -platforme.

Det meddeler EU's kommissær for det indre marked, Thierry Breton på Twitter.

Ifølge EU-kommissæren har sagerne til formål at beskytte integriteten af valg.

Det sker lidt mere end en måned før, flere hundrede millioner går til stemmeurnerne mellem 6. og 9. juni, hvor der er Europaparlamentsvalg på tværs af den Europæiske Union.

Thierry Breton nævnte tre hovedpunkter i sagerne:

- Utilstrækkelig annonceregulering, der udnyttes til udenlandsk indblanding og svindel i forbindelse med valg.

- Utilstrækkelig adgang til data til overvågning af valg.

- Ikke-kompatibelt værktøj til at angive ulovligt indhold.

Beslutningein om at åbne sagerne mod Meta kommer i kølvandet på bekymringer over, hvordan sociale medieplatforme håndterer indhold, der kan påvirke demokratiske processer, især i forbindelse med valg.

EU-Kommissionen har længe arbejdet på at stramme reguleringen af tech-giganter som Meta for at sikre gennemsigtighed og beskyttelse af demokratiske institutioner og processer.

Det fremgår ikke af opslaget, hvor mange sager, der er tale om - eller hvilke specifikke sager, man fra EU-Kommissionens side har åbnet.

Hvis Meta bliver dømt, kan moderselskabet bag Facebook og Instagram risikere at få bøder på op til seks procent af selskabets globale indtjening.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S