EU gør klar til kæmpebøder til sociale medier, hvis ikke de fjerner løgn og opspind under valgkampe

EU er klar til at uddele kæmpebøder til X, TikTok, Meta og andre, hvis de giver plads til misinformation, deepfakes og løgne under valg.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De store sociale platforme som X, TikTok, YouTube, SnapChat, Facebook og andre risikerer at blive mødt med bødekrav på hele seks procent af deres globale omsætning, hvis ikke de sørger for at tackle misinformation og løgne.
Sådan lyder det fra EU, der er på trapperne med nye regler på området, som ifølge Financial Times sætter en stopper for mange år, hvor industrien selv har reguleret området.

Ifølge avisen er det direkte mål med de nye regler at forhindre, at der spredes løgne via de sociale medier, søgemaskiner og lignende under valgkampe - som EU selv står over for med det med kommende parlamentsvalg til juni.

Her er der i EU blandt andet bekymring for, at Rusland vil forsøge at destabilisere valgkampene op til valget ved at sprede misinformation og løgne via de sociale medier.

Med de nye regler vil EU tvinge de sociale platforme til i valgperioder at etablere faste teams, som løbende gennemgår det indhold, der bliver postet i EU på 23 forskellige sprog.

Reglerne er ifølge Financial Times udtryk for et ‘markant skift’ i den måde, hvorpå platformene holdes ansvarlige for deres indhold i Europa.

Ifølge avisen er der tale om ‘guidelines,’ som er formuleret i relativt brede vendinger. EU sigter dog efter at kunne håndhæve dem juridisk under den nye Digital Services Act.

“Sociale platforme skal dokumentere, at de følger reglerne eller forklare, hvad de ellers gør for at minimere risici. Kan de ikke det, får de en bøde,” lyder det fra en ikke-navngivet EU-talsmand til avisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS