Apple har i al hemmelighed bygget et nyt europæisk AI-lab – snupper ansatte i stor stil fra Google

Et nyt Apple-laboratorium er skudt op i en europæisk storby, og det er så hemmeligt, at end ikke naboerne ved, at det eksisterer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er i øjeblikket i fuld gang med at opbygget et hemmeligt europæisk laboratorium, hvor der bliver forsket i kunstig intelligens.

Financial Times skriver, at laboratoriet, der ligger i Zürich i Schweiz, går under navnet “Vision Lab.”

Avisen har været i kontakt med naboer til lab'et, og end ikke de var klar over dets eksistens.

Rekrutterer aggressivt

I de seneste år har Apple rekrutteret aggressivt til laboratoriet, og ifølge Financial Times er det særligt eksperter i generativ intelligens fra Google, som Apple går på hugst blandt.

Således har Apple siden 2018, hvor selskabet hentede John Giannandrea ind som AI-topchef fra netop Google, haft succes med at rekruttere mindst 36 folk fra søgegiganten.

Placeringen af laboratoriet i Zürich skyldes ifølge Financial Times, at Apple tidligere har opkøbt de to startup-firmaer Faceshift og Fashwell, der har hovedkvarter i byen.

Forhandlinger med Google og OpenAI

Det har tidligere været fremme, at Apple er i forhandlinger med både OpenAI og Google om, at integrere en af de to selskabets løsninger på iPhonen i fremtiden.

Men oplysninger peger på, at Apple ikke har opgivet af udvikle sine egne løsninger.

Ifølge Financial Times vurderes det, at Apple er interesseret i at integrere generative kunstig intelligens løsninger på iPhonen, der kan afvikles lokalt på telefoner i stedet for via en cloudtjeneste fra fjerne datacentre.

Apple har en filosofi om at så meget som muligt skal afvikles direkte på enheden, hvilket med integrationen af kunstig intelligens på telefonerne vil stille stadig større krav til hardwaren.

Helt konkret vil det stille større krav til Apples egne chips og til mængden af dram (random access memory, red) på telefonen.

"Den næste store ting bliver 'AI-smartphones' - og de vil kræve meget mere Dram," siger Sumit Sadana, der har en direktørpost hos Micron Technology, en af Apples-chipleverandører, til Financial Times.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job