En solid dosis britisk humor, engle, dæmoner, ild, svovl og (måske) dommedag - enden er nær

Good Omens får en tredje og afsluttende sæson, der byder på endnu en solid dosis britisk humor, engle, dæmoner, ild, svovl og (måske) dommedag.

Artikel top billede

Friedrich Nietzsche mente som bekendt, at Gud er død.

Så i dag forbinder de fleste snarere dommedag med risikoen for supervulkaner, atomkrig og meteorer på afveje end med episk kamp mellem Himmel og Helvede, de dødes opstandelse, det evige liv og fri leg i svovlsøen.

Men i Terry Pratchetts og Neil Gaimans fantasy-comedy roman Good Omens fra 1990 er dommedag en aldeles konkret størrelse, og i det forløb spiller fødslen af Antikrist jo en vis rolle.

Desværre bliver den nyfødte fyr ved en hændelig misforståelse adopteret af en britisk middelklassefamilie i stedet for at lande i magtens centrum, hvor man meget nemmere kan lave rav i den.

Det giver de to venner – den bogglade engel Aziraphale og dæmonen Crowley, der er svært begejstret for klassiske biler – en mulighed for at forhindre undergangen og hermed også for at fortsætte deres fornøjelige og rimeligt sorgløse tilværelse på jorden.

Den historie var så god og sjov, at der var grundlag for at spinde en hel serie over den, så det gjorde Amazon Prime.

Sæson 1 og 2 ligger på tjenesten, og Amazon har offentliggjort at tredje og afsluttende sæson også er i produktion og sandsynligvis kommer ud engang næste år.

I serieudgaven af Good Omens er listen over deltagere udvidet ganske betragteligt i forhold til bogen, men grundpræmissen er den samme: Nemlig at gøre tykt grin med store dele af Biblens myter og klassiske persongalleri.

Så i serien skal Aziraphale og Crowley ikke kun bakse med Gud og Satan selv, men også med The Four Horsemen of the Apocalypse.

Dertil kommer talrige kommissærtyper fra både himmel og helvede, der mener at dommedag ikke er den slags begivenhed, man bare uden videre aflyser på grund af fine fornemmelser og dårligt vejr: The show must go on!

Serien bliver ikke ringere af at de medvirkende er hentet fra øvre hylde i det britiske og amerikanske skuespillerforbund.

Hovedpersonerne spilles af Michael Sheen og David Tennant, men på listen over deltagere ses også blandt andet Jon Hamm, Miranda Richardson, Michael McKean, Derek Jacobi, Brian Cox, Benedict Cumberbatch og Frances McDormand (der lægger stemme til selveste Gud).

Det er – ligesom bogen – sjovt, fantasifuldt og nogle gange lidt fjollet. Men er man til britisk humor, så vil Good Omens helt sikkert falde på et tørt sted. Se traileren til første sæson her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank