En solid dosis britisk humor, engle, dæmoner, ild, svovl og (måske) dommedag - enden er nær

Good Omens får en tredje og afsluttende sæson, der byder på endnu en solid dosis britisk humor, engle, dæmoner, ild, svovl og (måske) dommedag.

Artikel top billede

Friedrich Nietzsche mente som bekendt, at Gud er død.

Så i dag forbinder de fleste snarere dommedag med risikoen for supervulkaner, atomkrig og meteorer på afveje end med episk kamp mellem Himmel og Helvede, de dødes opstandelse, det evige liv og fri leg i svovlsøen.

Men i Terry Pratchetts og Neil Gaimans fantasy-comedy roman Good Omens fra 1990 er dommedag en aldeles konkret størrelse, og i det forløb spiller fødslen af Antikrist jo en vis rolle.

Desværre bliver den nyfødte fyr ved en hændelig misforståelse adopteret af en britisk middelklassefamilie i stedet for at lande i magtens centrum, hvor man meget nemmere kan lave rav i den.

Det giver de to venner – den bogglade engel Aziraphale og dæmonen Crowley, der er svært begejstret for klassiske biler – en mulighed for at forhindre undergangen og hermed også for at fortsætte deres fornøjelige og rimeligt sorgløse tilværelse på jorden.

Den historie var så god og sjov, at der var grundlag for at spinde en hel serie over den, så det gjorde Amazon Prime.

Sæson 1 og 2 ligger på tjenesten, og Amazon har offentliggjort at tredje og afsluttende sæson også er i produktion og sandsynligvis kommer ud engang næste år.

I serieudgaven af Good Omens er listen over deltagere udvidet ganske betragteligt i forhold til bogen, men grundpræmissen er den samme: Nemlig at gøre tykt grin med store dele af Biblens myter og klassiske persongalleri.

Så i serien skal Aziraphale og Crowley ikke kun bakse med Gud og Satan selv, men også med The Four Horsemen of the Apocalypse.

Dertil kommer talrige kommissærtyper fra både himmel og helvede, der mener at dommedag ikke er den slags begivenhed, man bare uden videre aflyser på grund af fine fornemmelser og dårligt vejr: The show must go on!

Serien bliver ikke ringere af at de medvirkende er hentet fra øvre hylde i det britiske og amerikanske skuespillerforbund.

Hovedpersonerne spilles af Michael Sheen og David Tennant, men på listen over deltagere ses også blandt andet Jon Hamm, Miranda Richardson, Michael McKean, Derek Jacobi, Brian Cox, Benedict Cumberbatch og Frances McDormand (der lægger stemme til selveste Gud).

Det er – ligesom bogen – sjovt, fantasifuldt og nogle gange lidt fjollet. Men er man til britisk humor, så vil Good Omens helt sikkert falde på et tørt sted. Se traileren til første sæson her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job