Microsoft på vej med sin første egenudviklede AI-model nogensinde: Her er MAI-1

Microsoft er godt i gang med at udvikle en ny AI-model, som skal udfodre GPT-4 og Google Gemini. Arbejdstitlen: MAI-1.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er godt i gang med at udvikle en helt ny stor-skala AI-sprogmodel, som skal tage kampen op med de i dag helt store spillere på det marked, nemlig Google Gemini, GPT-4 og Anthropic.

Arbejdstitlen på den nye AI er MAI-1.

Som navnet antyder, er det Microsofts allerførste egen-udviklede AI i denne størrelsesorden.

Selskabet ejer som bekendt en stor del af OpenAI, der står bag ChatGPT og andre løsninger.

Det er netop OpenAI’s GPT-4, der er motoren i Microsofts Copilot, som selskabet for alvor ruller ud for tiden.

Men nu vil Microsoft altså selv.

Selskabet har i spidsen for hele MAI-1 projektet indsat den tidligere chef for Googles AI-projekter, Mustafa Suleyman. Han fulgte med i købet, da Microsoft for et par måneder siden købte AI-startuppen Inflection, hvor han var CEO.

Ifølge The Information er det planen, at MAI-1 skal udvikles om en helt ny LLM - large language model - og den skal være stor.

Microsoft arbejder således med det mål, at den nye AI skal have 500 milliarder parametre, hvilket vil indplacere Microsoft-LLM’en i samme kaliber som GPT-4.

Ifølge The Information tyder projektet på, at Microsoft arbejder efter en to-strenget AI-strategi med dels mindre lokale LM’ere til mobiltelefoner samt dels store LLM’ere, der kører i clouden.

Ifølge mediet er det endnu ikke helt fastlagt, hvad præcis MAI-1 skal bruges til. Det kommer til at afhænge af dens performance, når først den er klar.

Microsoft har til træning af den nye Microsoft AI allokeret en stor mængde servere udstyret med Nvidia GPU’er.

The Information vurderer, at det meget vel kan være, at Microsoft vil præsentere og fremvise MAI-1 for offentligheden på selskabets Build-konference, der løber af stablen om få uger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job