Microsoft på vej med sin første egenudviklede AI-model nogensinde: Her er MAI-1

Microsoft er godt i gang med at udvikle en ny AI-model, som skal udfodre GPT-4 og Google Gemini. Arbejdstitlen: MAI-1.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er godt i gang med at udvikle en helt ny stor-skala AI-sprogmodel, som skal tage kampen op med de i dag helt store spillere på det marked, nemlig Google Gemini, GPT-4 og Anthropic.

Arbejdstitlen på den nye AI er MAI-1.

Som navnet antyder, er det Microsofts allerførste egen-udviklede AI i denne størrelsesorden.

Selskabet ejer som bekendt en stor del af OpenAI, der står bag ChatGPT og andre løsninger.

Det er netop OpenAI’s GPT-4, der er motoren i Microsofts Copilot, som selskabet for alvor ruller ud for tiden.

Men nu vil Microsoft altså selv.

Selskabet har i spidsen for hele MAI-1 projektet indsat den tidligere chef for Googles AI-projekter, Mustafa Suleyman. Han fulgte med i købet, da Microsoft for et par måneder siden købte AI-startuppen Inflection, hvor han var CEO.

Ifølge The Information er det planen, at MAI-1 skal udvikles om en helt ny LLM - large language model - og den skal være stor.

Microsoft arbejder således med det mål, at den nye AI skal have 500 milliarder parametre, hvilket vil indplacere Microsoft-LLM’en i samme kaliber som GPT-4.

Ifølge The Information tyder projektet på, at Microsoft arbejder efter en to-strenget AI-strategi med dels mindre lokale LM’ere til mobiltelefoner samt dels store LLM’ere, der kører i clouden.

Ifølge mediet er det endnu ikke helt fastlagt, hvad præcis MAI-1 skal bruges til. Det kommer til at afhænge af dens performance, når først den er klar.

Microsoft har til træning af den nye Microsoft AI allokeret en stor mængde servere udstyret med Nvidia GPU’er.

The Information vurderer, at det meget vel kan være, at Microsoft vil præsentere og fremvise MAI-1 for offentligheden på selskabets Build-konference, der løber af stablen om få uger.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,