Morgen-briefing: Apple opgiver nu hovedtelefon-stikket i sine iPads / Børsen opgiver AI-satsning efter et år / Socialt medie buldrer frem efter børsdebut

Morgen-briefing: Apple opgiver nu hovedtelefon-stikket i sine iPads / Børsen opgiver AI-satsning efter et år / Socialt medie buldrer frem efter børsdebut

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing onsdag 8. maj.

I dagens tidlige nyhedoverblik ser vi på Apples beslutning om helt at vrage jack-stikket i sine tablets, Børsens ændrede AI-planer samt på det sociale medie Reddits strålende første regnskab siden børsdebuten.

Morgenens nyhedsbuffet er serveret af Niels de Boissezon.

Apple opgiver nu hovedtelefon-stikket i sine iPads

Mens Apple ved gårsdagens event kunne løfte sløret for en stribe nye, slankere og flottere iPads puffede selskabet samtidig den aldrende 9. generations iPad ud af modelprogrammet.

Pensioneringen af modellen, betyder, at selskabet nu ikke længere tilbyder noget stik til hovedtelefoner i nogen af sine tablets.

Dermed følger iPad’en i iPhonens fodspor ved ikke længere at tilbyde muligheden. Ønskes en kablet forbindelse til et set hovedtelefoner, kan det dog klares igennem en adapter til USB-C stikket.

Apples sidste iPhone med indbygget jack-stik til hovedtelefoner udkom i 2016 i form af iPhone SE, som dog gik ud af modelprogrammet i 2020.

Børsen opgiver AI-satsning efter et år

Finansmediet Børsen satsning på et tillæg til printavisen dedikeret til udviklingen indenfor kunstig intelligens nåede ikke at fylde sit første år.

Tillægget som prydede mediets laksefarvede sider hver mandag er nu lagt i graven, skriver branche-mediet Journalisten.

Og det kommer næppe tilbage forsikrer Børsens chefredaktør, Bjarne Corydon, som i stedet vil flette Børsens øvrige dækning af erhvervslivet.

”Derfor rykker AI fra at have sit eget tillæg og sin egen plads på Børsen til og ind i den dækning, vi i øvrigt har,” siger han.

Socialt medie buldrer frem efter børsdebut

Aktiekursen på det sociale medie Reddit stryger til vejrs, efter det i marts måned blev til en af årets toneangivende børsdebuter.

Efter at have opjusteret resultatforventningen for andet kvartal, er selskabet aktiekurs skudt yderlige 16 procent i vejret, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Antallet af daglige aktive brugere er over det seneste år vokset med 37 procent til 82,7 millioner, mens omsætningen per bruger er steget med 8,0 procent.

Det blev i alt til en eksplosiv vækst i omsætningen på 48 procent til i alt 243 millioner dollar.

Reddits aktiekurs rundede de 57 dollar ovenpå regnskabet, godt halvanden gange værdien ved børsnoteringen på 34 dollar per aktie.

USA retter nye tech-restriktioner mod Kina

Kinas mobil- og tele-gigant Huawei rammes af nye restriktioner fra de amerikanske handelsmyndigheder.

Denne uge tilbagetrækker det amerikanske handelsministerium licens til eksport af visse chip-komponenter til virksomheden, skriver finansmediet CNBC.

Restriktionen er den seneste i en årelang bestræbelse på at stække Kinas voksende tech-industri.

”Vi vurderer kontinuerligt hvordan vi bedst kan forsvare vores nationale sikkerhed og udenrigspolitiske interesser, ved at forholde os til det evigt foranderlige trusselsbilledes og teknologiske landskab,” lyder fra en talsperson fra ministeriet.

De tilbagetrukne licenser berører også øvrige kinesiske virksomheder, som ikke specificeres. Huawei har siden 2019 figureret på USA’s ’Entity List’ – en opgørelse over virksomheder, der sortlistes af nationale sikkerhedshensyn.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S