Den nye Superman trækker for første gang i det ikoniske kostume

Alt er nyt og alligevel helt genkendeligt, når DC Studios starter deres nye superhelte-univers med en ny film med den måske største superhelt af dem alle.

Artikel top billede

Optagelserne til den nye Superman-film begyndte koldt og blæsende på norske Svalbard for et par måneder siden med billeder af isdækkede bjerge, hvor Superman har bygget sit Ensomhedens Fæstning.

Men nu har instruktør James Gunn delt det første billede af 30-årige David Corensweet i fuldt kostume som manden af stål.

Og det tegner rent visuelt til at være en helt klassisk Superman, vi får at se, når filmen får premiere i juli 2025 – selv om Superman at dømme efter billedet har været på hårdt arbejde.

’Superman’ skal efter planen genstarte DC Studios nye univers, der skal befolkes med en stribe superhelte.

Denne første film ser dog også ud til at indeholde så mange helte og superskurke, at man godt kan blive lidt forpustet.

Således forlyder det, at vi kan se frem til alt fra Supergirl, Hawkgirl og Green Lantern til Lex Luthor, Metamorpho, Maxwell Lord og Angela Spica bare for at nævne et par stykker.

Men instruktør James Gunn har dog været på det sociale medie Threads for at berolige bekymrede fans: ”Den primære hovedperson i ’Superman’ er, overraskende nok, Superman. Hovedskurken i ’Superman’ er, overraskende nok, Lex Luthor,” skrev Gunn. Så er det da på plads.

Den nye Superman-film vil efter sigende udforske Supermans forsøg på at forene sin royale arv fra planeten Krypton med livet i sin adopterede familie fra Smallville i Kansas.

Instruktør James Gunn har tidligere haft stor succes i superhelte-genren med Marvel-filmene om Guardians of the Galaxy, men er i dag direktør for konkurrenten DC Studios.

Han har også selv skrevet manuskriptet til ’Superman’, der har dansk biografpremiere 10. juli 2025.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS