Den nye Superman trækker for første gang i det ikoniske kostume

Alt er nyt og alligevel helt genkendeligt, når DC Studios starter deres nye superhelte-univers med en ny film med den måske største superhelt af dem alle.

Artikel top billede

Optagelserne til den nye Superman-film begyndte koldt og blæsende på norske Svalbard for et par måneder siden med billeder af isdækkede bjerge, hvor Superman har bygget sit Ensomhedens Fæstning.

Men nu har instruktør James Gunn delt det første billede af 30-årige David Corensweet i fuldt kostume som manden af stål.

Og det tegner rent visuelt til at være en helt klassisk Superman, vi får at se, når filmen får premiere i juli 2025 – selv om Superman at dømme efter billedet har været på hårdt arbejde.

’Superman’ skal efter planen genstarte DC Studios nye univers, der skal befolkes med en stribe superhelte.

Denne første film ser dog også ud til at indeholde så mange helte og superskurke, at man godt kan blive lidt forpustet.

Således forlyder det, at vi kan se frem til alt fra Supergirl, Hawkgirl og Green Lantern til Lex Luthor, Metamorpho, Maxwell Lord og Angela Spica bare for at nævne et par stykker.

Men instruktør James Gunn har dog været på det sociale medie Threads for at berolige bekymrede fans: ”Den primære hovedperson i ’Superman’ er, overraskende nok, Superman. Hovedskurken i ’Superman’ er, overraskende nok, Lex Luthor,” skrev Gunn. Så er det da på plads.

Den nye Superman-film vil efter sigende udforske Supermans forsøg på at forene sin royale arv fra planeten Krypton med livet i sin adopterede familie fra Smallville i Kansas.

Instruktør James Gunn har tidligere haft stor succes i superhelte-genren med Marvel-filmene om Guardians of the Galaxy, men er i dag direktør for konkurrenten DC Studios.

Han har også selv skrevet manuskriptet til ’Superman’, der har dansk biografpremiere 10. juli 2025.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS