Den nye Superman trækker for første gang i det ikoniske kostume

Alt er nyt og alligevel helt genkendeligt, når DC Studios starter deres nye superhelte-univers med en ny film med den måske største superhelt af dem alle.

Artikel top billede

Optagelserne til den nye Superman-film begyndte koldt og blæsende på norske Svalbard for et par måneder siden med billeder af isdækkede bjerge, hvor Superman har bygget sit Ensomhedens Fæstning.

Men nu har instruktør James Gunn delt det første billede af 30-årige David Corensweet i fuldt kostume som manden af stål.

Og det tegner rent visuelt til at være en helt klassisk Superman, vi får at se, når filmen får premiere i juli 2025 – selv om Superman at dømme efter billedet har været på hårdt arbejde.

’Superman’ skal efter planen genstarte DC Studios nye univers, der skal befolkes med en stribe superhelte.

Denne første film ser dog også ud til at indeholde så mange helte og superskurke, at man godt kan blive lidt forpustet.

Således forlyder det, at vi kan se frem til alt fra Supergirl, Hawkgirl og Green Lantern til Lex Luthor, Metamorpho, Maxwell Lord og Angela Spica bare for at nævne et par stykker.

Men instruktør James Gunn har dog været på det sociale medie Threads for at berolige bekymrede fans: ”Den primære hovedperson i ’Superman’ er, overraskende nok, Superman. Hovedskurken i ’Superman’ er, overraskende nok, Lex Luthor,” skrev Gunn. Så er det da på plads.

Den nye Superman-film vil efter sigende udforske Supermans forsøg på at forene sin royale arv fra planeten Krypton med livet i sin adopterede familie fra Smallville i Kansas.

Instruktør James Gunn har tidligere haft stor succes i superhelte-genren med Marvel-filmene om Guardians of the Galaxy, men er i dag direktør for konkurrenten DC Studios.

Han har også selv skrevet manuskriptet til ’Superman’, der har dansk biografpremiere 10. juli 2025.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS