Streaming: Sidste sæson på vej om oprørshelten Cassian Andor

Første sæson viste sig at være en succes, men alt tyder på, at anden sæson også bliver den sidste

Artikel top billede

Som én af de største franchises i verden har Star Wars-universet en stor følgerskare, der er ivrige efter at høre mere om galaksen langt, langt væk.

Efterspørgslen kan man blandt andet se på de mange film og serier, som Disney de seneste år har produceret. Heraf er nogle af de mest roste eksempler “The Mandalorian”, “Ahsoka” og “Andor."

Sidstnævnte udkom i 2022 og har fået nogle af de flotteste anmeldelser af Star Wars-serierne.

Det skyldes blandt andet dens velskrevne plot, spændende dialoger og interessante karakterer.

Men nu ser det altså ud til, at seriens skaber, Tony Gilroy, mener at det er på tide med endnu en sæson, der tilsyneladende også bliver den sidste.

Anden sæson af “Andor” udkommer formentlig først i begyndelsen af 2025.

Den har som mange andre filmproduktioner været forsinket grundet manuskriptforfatternes og skuespillernes strejke i Hollywood i 2023.

Hvad den sidste sæson helt præcist drejer sig om, er endnu ikke blevet offentliggjort. Men den kommer afgjort til at lede op til begivenhederne i filmen “Rogue One”, hvor Cassian Andor selv spiller en nøglerolle i at få stjålet Imperiets planer til Dødsstjernen.

Udover Diego Luna som Cassian Andor, forventes Adria Arjona og Stellan Skarsgård at spille oprørsheltene Bix Caleen og Luthen Rael.

Derudover ville det være en overraskelse, hvis ikke Genevieve O'Reilly var med som senator Mon Mothma, Forest Whitaker som antihelten Saw Gerrera og Kyle Soller som viceinspektør Syril Karn.

Anden sæson af ”Andor” udkommer på Disney+ og vil indeholde i alt tolv episoder.


Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS