Streaming: Sidste sæson på vej om oprørshelten Cassian Andor

Første sæson viste sig at være en succes, men alt tyder på, at anden sæson også bliver den sidste

Artikel top billede

Som én af de største franchises i verden har Star Wars-universet en stor følgerskare, der er ivrige efter at høre mere om galaksen langt, langt væk.

Efterspørgslen kan man blandt andet se på de mange film og serier, som Disney de seneste år har produceret. Heraf er nogle af de mest roste eksempler “The Mandalorian”, “Ahsoka” og “Andor."

Sidstnævnte udkom i 2022 og har fået nogle af de flotteste anmeldelser af Star Wars-serierne.

Det skyldes blandt andet dens velskrevne plot, spændende dialoger og interessante karakterer.

Men nu ser det altså ud til, at seriens skaber, Tony Gilroy, mener at det er på tide med endnu en sæson, der tilsyneladende også bliver den sidste.

Anden sæson af “Andor” udkommer formentlig først i begyndelsen af 2025.

Den har som mange andre filmproduktioner været forsinket grundet manuskriptforfatternes og skuespillernes strejke i Hollywood i 2023.

Hvad den sidste sæson helt præcist drejer sig om, er endnu ikke blevet offentliggjort. Men den kommer afgjort til at lede op til begivenhederne i filmen “Rogue One”, hvor Cassian Andor selv spiller en nøglerolle i at få stjålet Imperiets planer til Dødsstjernen.

Udover Diego Luna som Cassian Andor, forventes Adria Arjona og Stellan Skarsgård at spille oprørsheltene Bix Caleen og Luthen Rael.

Derudover ville det være en overraskelse, hvis ikke Genevieve O'Reilly var med som senator Mon Mothma, Forest Whitaker som antihelten Saw Gerrera og Kyle Soller som viceinspektør Syril Karn.

Anden sæson af ”Andor” udkommer på Disney+ og vil indeholde i alt tolv episoder.


Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S