Hvordan får vi AI til at understøtte det fælles gode i stedet for at ødelægge demokratiet?

Ny bog sætter fokus på, hvordan man kan integrere demokratiske værdier i udviklingen af teknologier som AI.

Artikel top billede

Ligesom mange andre værktøjer kan AI både bruges til gode og onde formål. Og globalt er der ingen tvivl om, at totalitære stater allerede bruger AI for fuld kraft til formål, som vi ofte vil placere i kategorien onde – ligesom AI også risikerer at ødelægge demokratiet.

Det er i hvert fald udgangspunktet for bogen ”Why AI Undermines Democracy and What To Do About It” af den østrigske professor i filosofi med speciale i medier og teknologi Mark Coeckelbergh.

Men som det også fremgår af bogens titel, er bogen ikke bare et kampråb imod brugen af AI. Faktisk mener forfatteren ikke, at der samlet set er grund til pessimisme.

Mark Coeckelbergh bruger nemlig mange kræfter på at komme med løsninger på, hvordan vi også i de vestlige demokratier kan udnytte fordelene ved AI uden at undergrave vores nuværende samfundsstrukturer.

Det gør han blandt andet ved at fremhæve mulige løsninger for at fremme en rigere deltagelse i et velfungerende demokrati ved at få både tech-giganter, politikere og almindelige borgere til at være med til at bestemme, hvordan AI kan bruges til det fælles gode.

Mark Coeckelbergh fremhæver dog i høj grad også de farer, som brugen af AI udgør.

Det handler både om politisk manipulation og totalitær undertrykkelse, polarisering, diskrimination og overvågning.

Tendenser, som forfatteren også ser i Europa. Og som i høj grad kan være en fare for demokratiet, som vi kender det.

Problemet er nemlig – ifølge forfatteren – at fremtiden for teknologier som AI primært bliver besluttet af de store tech-virksomheder. Politikerne har ikke meget at sige, og borgerne endnu mindre.

”Why AI Undermines Democracy and What To Do About It” er en tankevækkende bog om, hvordan man kan integerere demokratiske værdier og principper i selve processen med den fortsatte teknologiudvikling inden for bl.a. AI.

Titel: Why AI Undermines Democracy and What To Do About It.

Forfatter: Mark Coeckelbergh.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics